Nie zamykaj się w domu, dbaj o kontakty z innymi - regularne spotkania z rodziną czy znajomymi zapewnią zdrowie twojemu umysłowi.
Badania wykazały, że zachowania kotów odzwierciedlają cechy osobowościowe ich właścicieli.
Wiemy, że dieta ma wpływ na nasze zdrowie i poziom energii, ale czy może także oddziaływać na nasze relacje? Wygląda na to, że sprawdza się powiedzenie "jak głodny to zły". Opublikowane w tym tygodniu wyniki nowych badań sugerują, że niskie stężenie glukozy we krwi może nasilać gniew i agresję między małżonkami.
Jeśli masz kłopoty z dłuższym pozostawaniem w związku, może „odziedziczyłeś/aś" to po swojej mamie.
Samotne starzenie się nie tylko jest przykrym doświadczeniem, ale może też mieć związek z rozwojem się różnych chorób, mówią uczeni w University of Michigan
Nowe badanie sugeruje, że prawdopodobieństwo pozostawania w długotrwałym szczęśliwym związku jest do pewnego stopnia zależne zarówno od twoich genetycznych uwarunkowań, jak i tych cechujących twojego współmałżonka.
„Ja robię swoje, a ty swoje. Nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania, a ty nie jesteś na tym świecie, by spełniać moje. Ty to ty, a ja to ja. I jeśli przypadkiem natrafimy na siebie to wspaniale, jeśli nie, to nic nie można na to poradzić” . To słowa Martina Bubera austriackiego filozofa, współtwórcy filozofii dialogu, która zakłada, że prawdziwe spotkanie możliwe jest tylko w dialogu, w relacji JA – TY. Aby mogło dojść do takiego spotkania potrzebne są samoświadomość, wiara w potencjał człowieka, realizacja przykazania miłości, uznanie prawa do wolności drugiego człowieka, świadomość bycia z drugim człowiekiem (dialog nie monolog).
Zwykle narzekamy, że zmarszczki nas postarzają, ale okazuje się, że mogą też pełnić pewne pozytywne funkcje - z badań wynika, że osoby, u których ukazują się zmarszczki wokół oczu podczas uśmiechu, są uważane za bardziej szczere.
Samotnośc to prawdziwa plaga współczesnego świata. Choć nowe technologie pozwalają na pozostawanie w kontakcie z tymi, którzy fizycznie są daleko, jednocześnie pewne zmiany kulturowe doprowadziły do tego, że wielu ludzi, nie tylko starszych, odczuwa głęboką samotność. Zjawiskiem zainteresował się świat medyczny, bo okazuje się, że ma ono znaczący wpływ na nasz stan zdrowia.
Wszyscy go chcą, poszukują, zdobywają i tracą, odzyskują albo i nie, w każdym razie uparcie do niego do dążą - szczęście, choć tak różnie przez ludzi rozumiane, jest jednym z naszych głównych pragnień. Co udało się ustalić naukowcom?
Ludzie, których łączą więzi przyjaźni, podobnie reagują na określone bodźce, co ma odzwierciedlenie w aktywacji tych samych obszarów mózgu.
Badania z udziałem grupy staruszków z południowych Włoch wykazały, że osoby długowieczne mają dobre relacje z bliskimi i są optymistami. Uczestnicy w wieku powyżej 90 lat mieli gorsze zdrowie fizyczne, ale lepsze samopoczucie psychiczne niż młodsi członkowie ich rodziny.
Negocjacje kojarzą się raczej ze światem wielkiej polityki i biznesu, ale przecież na co dzień przychodzi nam praktykować je w wielu dziedzinach z różnymi ludźmi, także ze swoimi dziećmi czy wnukami... eksperci przekonują, że warto prowadzić pertraktacje z nawet najtrudniejszymi maluchami - obu stronom przynosi to znaczące korzyści.
Jedni wyrażają tęsknotę za autorytarną władzą rodzicielską, inni postulują skrajny „liberalizm wychowawczy" i są skłonni nawet do wychowywania „dziecka-tyrana". Jest jednak i trzecia droga - pozytywne dyscyplinowanie.
Nie da się wyeliminować stresu z naszego życia, który jest obecny właściwie we wszystkich jego dziedzinach. Zresztą, byłoby to niepożądane, bo choć stres kojarzy się negatywnie, jego odpowiednia doza przydaje ważnych korzyści - pozwala szybko decydować, skutecznie działać, bezzwłocznie reagować, przezwyciężać strach. Jeżeli jednak napięcie staje się długotrwałe, skutkuje osłabieniem organizmu, niezdolnością do wypełniania obowiązków, a nawet różnymi chorobami. Nie pozwól więc, by „zjadał Cię stres".