Roszczeniowość - cecha osobowości związana z przesadnym poczuciem wyższości i zasługiwania na coś - może prowadzić do ciągłego rozczarowania, niespełnionych oczekiwań i nawykowych, samonapędzających się zachowań, które pociągają za sobą bardzo wysokie koszty psychologiczne i społeczne.
Gniew to potężna emocja wywołująca poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku milionów ludzi na całym świecie cierpiących na zespół lęku uogólnionego (Generalized Anxiety Disorder, GAD) gniew jest czymś więcej niż odczuciem, to czynnik, który zaostrza ich chorobę.
Współczucie pomaga nam rozumieć i wspomóc innych, gdy doświadczają trudności, okazuje się jednak, że niektórzy mogą aktywnie unikać odczuwania współczucia, jeśli mają wybór.
W ostatnich latach eksperci ds. zdrowia publicznego ostrzegają przed rosnącą „epidemią" samotności, wskaźniki tego doświadczenia podobno podwoiły się w ciągu ostatniego półwiecza. W nowym badaniu uczeni z University of California San Diego School of Medicine sprawdzili, w jakim wieku w największym stopniu ludziom doskwiera samotność.
Interakcje społeczne, które dostarczają nam wsparcia, są ważne dla powstrzymania osłabienia zdolności poznawczych, jakie zachodzą podczas starzenia się mózgu.
Osoby z niską samooceną są bardziej skłonne do pozostawania w nieszczęśliwych związkach, mówią badacze z University of Waterloo.
Psychologowie sprawdzili, jakie rozmowy prowadzą osoby deklarujący wyższe i niższe poczucie szczęścia.
Chcesz mieć szczęśliwy związek? Zadbaj o to, abyście oboje czuli, że możecie decydować w sprawach dla was ważnych.
Nowe badania sugerują, że zarówno dobry, jak i zły nastrój można „podłapać" od przyjaciół.
Ludzie religijni, którym brakuje przyjaciół i celu w życiu, zwracają się do Boga, aby wypełnić tę pustkę.
Młodzież i seniorzy zwracają mniejszą uwagę na sygnały społeczne w interakcjach z ludźmi niż osoby z pozostałych grup społecznych.
Utrata na wadze, jeśli ważyło się ponad normę, jest oczywiście korzystna dla zdrowia, ale kiedy jeden partner chudnie, nie zawsze ma to pozytywny wpływ na związek. Według ekspertów z North Carolina State University i University of Texas w Austin, mogą istnieć pewne negatywne konsekwencje odchudzania, jeśli oboje partnerzy nie są zaangażowani w wprowadzanie zdrowych zmian.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii, samotność doświadczana przez mężczyzn w średnim wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Eksperci uważają, że trzeba uwzględnić izolację i relacje społeczne w kompleksowej opiece zdrowotnej i profilaktyce chorób.
Plotki zwykle uważane są za społeczne tabu i negatywny aspekt wspólnotowego życia, ale okazuje się, że mają też pewne zalety. Plotka ułatwia nawiązywanie kontaktów społecznych i umożliwia poznawanie świata pośrednio, tj. poprzez doświadczenia innych ludzi.
Wsparcie społeczne uzyskiwane za pośrednictwem mediów społecznościowych nie poprawia zdrowia psychicznego osób intensywnie korzystających z takich mediów.