Psychologowie zauważają, że osoby, które opierają swoją wartość na sukcesie finansowym, często czują się samotne w życiu codziennym. Teraz eksperci z Uniwersytetu w Buffalo i Harvard Business School postawili sobie za zadanie lepsze zrozumienie przyczyn tego związku.
Mówi się, że różnorodność jest przyprawą życia, teraz uczeni twierdzą, że różnorodność w kręgu społecznym może pomóc żyć dłużej.
Koty mają reputację istot wyniosłych i niezależnych. Jednak to, jak reagują na swoich opiekunów, sugeruje, że nie doceniamy ich zdolności społeczno-poznawczych i głębi przywiązania do swoich opiekunów.
Szczęście to coś więcej niż odczucie - to coś, co każdy może praktykować na co dzień. Niemniej, jedni są lepsi w niektórych nawykach sprzyjających poczuciu szczęścia niż inni, ale warto wiedzieć, że w istocie jeden czynnik w najwyższym stopniu odpowiada za nasze ogólne zadowolenie z życia - jest nim samoakceptacja.
Jak mówią uczeni z University of Waterloo, spędzanie czasu z ludźmi, którzy nie są zaabsorbowani własnym ciałem, może poprawić twoje nawyki żywieniowe i wizerunek własnego ciała.
Śmiech jest naprawdę zaraźliwy - jeśli ty masz dobry humor, udziela się on innym.
Na całym świecie codziennie rano rozgrywa się ciekawy paradoks społeczny, gdy miliony ludzi wsiadają do pociągów, autobusów i tramwajów: chociaż istoty ludzkie są jednym z najbardziej społecznych gatunków na świecie, gdy przebywają blisko siebie, np. siedzą kilkadziesiąt centymetrów dalej, zwykle się ignorują. Tymczasem warto rozmawiać - i ze znajomymi, i z nieznajomymi, bo to poprawia samopoczucie.
Możliwość połączenia z innymi i poczucia przynależności to podstawowe ludzkie potrzeby. Teraz na Uniwersytecie Swansea zbadano, w jaki sposób są one determinowane nie tylko przez nasze osobiste relacje, ale i inne czynniki.
Nie istnieje obiektywna formuła zadowolenia z życia czy przewodnik po dobrym życiu, jednak od wieków ludzie zwracają się do filozofii, religii i nauki w poszukiwaniu odpowiedzi na egzystencjalne pytania. Ludzkość przebyła już długą drogę od czasu Konfucjusza i Platona, a nauka nadal gromadzi pewne odpowiedzi, czego zaś nauczyliśmy się do tej pory się?
Jeśli dbasz o czas dla siebie i spędzasz go w sposób znaczący, to poprawiasz dzięki temu swoje samopoczucie psychiczne i stajesz się też bardziej zaangażowanym pracownikiem.
Roszczeniowość - cecha osobowości związana z przesadnym poczuciem wyższości i zasługiwania na coś - może prowadzić do ciągłego rozczarowania, niespełnionych oczekiwań i nawykowych, samonapędzających się zachowań, które pociągają za sobą bardzo wysokie koszty psychologiczne i społeczne.
Gniew to potężna emocja wywołująca poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku milionów ludzi na całym świecie cierpiących na zespół lęku uogólnionego (Generalized Anxiety Disorder, GAD) gniew jest czymś więcej niż odczuciem, to czynnik, który zaostrza ich chorobę.
Współczucie pomaga nam rozumieć i wspomóc innych, gdy doświadczają trudności, okazuje się jednak, że niektórzy mogą aktywnie unikać odczuwania współczucia, jeśli mają wybór.
W ostatnich latach eksperci ds. zdrowia publicznego ostrzegają przed rosnącą „epidemią" samotności, wskaźniki tego doświadczenia podobno podwoiły się w ciągu ostatniego półwiecza. W nowym badaniu uczeni z University of California San Diego School of Medicine sprawdzili, w jakim wieku w największym stopniu ludziom doskwiera samotność.
Interakcje społeczne, które dostarczają nam wsparcia, są ważne dla powstrzymania osłabienia zdolności poznawczych, jakie zachodzą podczas starzenia się mózgu.