Czy atrakcyjni ludzie naprawdę czerpią korzyści ze swojego wyglądu? I jeśli tak, to w jaki sposób? Jak stwierdzili uczeni z University of Georgia i University of Kansas: w istocie osoby atrakcyjne mają zwykle więcej relacji społecznych, a tym samym zwiększone poczucie dobrostanu psychicznego. Jak się wydaje, to może być powodem, dla którego każdego roku wydaje się miliardy dolarów na poprawę wyglądu.
Do dość długiej listy wielu korzyści, które towarzyszą poczuciu celowości życia, można dodać lepszą pamięć.
Kobiety, które przytulały się do swojego partnera przed przeżyciem stresującego doświadczenia, cechowały się słabszą reakcję na stres biologiczny - na co wskazuje poziom hormonu stresu, tj. kortyzolu w ślinie - w porównaniu z pozostałymi paniami biorącymi udział w podobnym eksperymencie.
Uśmiechnij się, to sprawia, że wszyscy w pomieszczeniu czują się lepiej, ponieważ świadomie lub nieświadomie uśmiechają się razem z tobą. Instynkt naśladowania mimiki twarzy pozwala nam wczuwać się w uczucia innych ludzi, a także ich doświadczać. Jeśli nie potrafimy odzwierciedlać wyrazu twarzy innej osoby, ogranicza to naszą zdolność do czytania i właściwego reagowania na jej mimikę.
Wszyscy pamiętamy stare filmy z liceum, w których dziwaczny, odizolowany nastolatek zakochuje się w najpiękniejszej dziewczynie w całej szkole. Film zaczyna się od przedstawienia dziewczyny, która nie wie nic o niezbyt popularnym bohaterze, ale pod koniec ona też się w nim zakochuje. To klasyczna formuła romantycznego obrazu. Jak uważają badacze z University of Missouri, takie relacje jednak najlepiej pozostawić jedynie w filmach...
Osoby pozostające w nieszczęśliwym małżeństwie mają wyższe ryzyko problemów z układem krążenia.
„Uśmiechnij się. Przestań się martwić. Nie pracuj tak ciężko." Czy to dobre rady na długie życie? Jak się okazuje, nie. W badaniu osobowości jako wskaźnika długowieczności naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside odkryli coś wręcz przeciwnego.
Samotność jest coraz powszechniejszym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi starszych. Jak pokazują statystyki, w Anglii osamotnienie odpowiada za 18 proc. przypadków depresji wśród osób po 50-tym roku życia.
W naszej kulturze jest taka narracja, że młodsze pokolenia stają się coraz bardziej narcystyczne, jednak właściwie nikt nie przenalizował tego, ani nie ocenił, jak narcyzm zmienia się wraz z wiekiem - mówi prof. William Chopik, profesor.
Jeśli chodzi o twoje zdrowie, gotowość do udzielenia wsparcia współmałżonkowi, przyjaciołom, czy rodzinie może być równie ważna jak otrzymanie pomocy, mówią uczeni.
Psychologowie zauważają, że osoby, które opierają swoją wartość na sukcesie finansowym, często czują się samotne w życiu codziennym. Teraz eksperci z Uniwersytetu w Buffalo i Harvard Business School postawili sobie za zadanie lepsze zrozumienie przyczyn tego związku.
Mówi się, że różnorodność jest przyprawą życia, teraz uczeni twierdzą, że różnorodność w kręgu społecznym może pomóc żyć dłużej.
Koty mają reputację istot wyniosłych i niezależnych. Jednak to, jak reagują na swoich opiekunów, sugeruje, że nie doceniamy ich zdolności społeczno-poznawczych i głębi przywiązania do swoich opiekunów.
Szczęście to coś więcej niż odczucie - to coś, co każdy może praktykować na co dzień. Niemniej, jedni są lepsi w niektórych nawykach sprzyjających poczuciu szczęścia niż inni, ale warto wiedzieć, że w istocie jeden czynnik w najwyższym stopniu odpowiada za nasze ogólne zadowolenie z życia - jest nim samoakceptacja.
Jak mówią uczeni z University of Waterloo, spędzanie czasu z ludźmi, którzy nie są zaabsorbowani własnym ciałem, może poprawić twoje nawyki żywieniowe i wizerunek własnego ciała.