Relacje społeczne wpływają na zdrowie fizyczne. Jak się okazuje, sposób, w jaki czujesz się w bliskich związkach, może wpływać na funkcjonowanie twojego ciała.
Poczucie sensu i odpowiedniego życiowego kierunku wiąże się z dłuższym życiem i mniejszym obciążeniem chorobami, niepełnosprawnością i/lub zaburzeniem funkcji poznawczych.
Pozytywne interakcje społeczne są związane z poczuciem celowości u seniorów. Ustalono też, że te korelacje silniej dotyczą tych, którzy są na emeryturze.
Osoby cierpiące na objawy depresji lub lęku mogą sobie pomóc poprzez uprzejmość wobec innych i pomaganie im.
Rozmowa z przyjacielem, choćby raz w ciągu dnia, pomaga zwiększyć poczucia szczęścia i obniżyć poziom stresu do końca dnia.
W przypadku osób starszych większa liczba członków rodziny lub głębia relacji z nimi zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci wdanym okresie. Jednak posiadanie większej lub bliższej grupy przyjaciół już nie daje takich ochronnych efektów.
Jednym z postanowień noworocznych powinno być rzucenie palenia. Ci, którym się to udało, są bardziej zadowoleni ze swojego życia i czują się zdrowsi, i to nie tylko po roku, ale i po trzech latach, w porównaniu do osób ciągle palących.
Świąteczne i noworoczne plany nie u wszystkich przypominają reklamy pełne szczęśliwych gości i prezentów. Jeśli ten „magiczny czas" nie jest w twoim przypadku taki magiczny, nie jesteś jedyny/a... wielu ludzi zmaga się z samotnością.
Posiadanie zwierzęcia może pomóc osobom mniej odpornym na codzienny stres, mówią eksperci z Kingston University. Równocześnie jednak zaznaczają, że gdy właściciele uważają swoje zwierzaki za ważniejsze niż przyjaciele w ich życiu, może to skutkować nasileniem poczucia osamotnienia.
Mężczyźni częściej niż kobiety odczuwają ból emocjonalny, gdy ich związek przechodzi trudności.
Czy atrakcyjni ludzie naprawdę czerpią korzyści ze swojego wyglądu? I jeśli tak, to w jaki sposób? Jak stwierdzili uczeni z University of Georgia i University of Kansas: w istocie osoby atrakcyjne mają zwykle więcej relacji społecznych, a tym samym zwiększone poczucie dobrostanu psychicznego. Jak się wydaje, to może być powodem, dla którego każdego roku wydaje się miliardy dolarów na poprawę wyglądu.
Do dość długiej listy wielu korzyści, które towarzyszą poczuciu celowości życia, można dodać lepszą pamięć.
Kobiety, które przytulały się do swojego partnera przed przeżyciem stresującego doświadczenia, cechowały się słabszą reakcję na stres biologiczny - na co wskazuje poziom hormonu stresu, tj. kortyzolu w ślinie - w porównaniu z pozostałymi paniami biorącymi udział w podobnym eksperymencie.
Uśmiechnij się, to sprawia, że wszyscy w pomieszczeniu czują się lepiej, ponieważ świadomie lub nieświadomie uśmiechają się razem z tobą. Instynkt naśladowania mimiki twarzy pozwala nam wczuwać się w uczucia innych ludzi, a także ich doświadczać. Jeśli nie potrafimy odzwierciedlać wyrazu twarzy innej osoby, ogranicza to naszą zdolność do czytania i właściwego reagowania na jej mimikę.
Wszyscy pamiętamy stare filmy z liceum, w których dziwaczny, odizolowany nastolatek zakochuje się w najpiękniejszej dziewczynie w całej szkole. Film zaczyna się od przedstawienia dziewczyny, która nie wie nic o niezbyt popularnym bohaterze, ale pod koniec ona też się w nim zakochuje. To klasyczna formuła romantycznego obrazu. Jak uważają badacze z University of Missouri, takie relacje jednak najlepiej pozostawić jedynie w filmach...