Zwykle narzekamy, że zmarszczki nas postarzają, ale okazuje się, że mogą też pełnić pewne pozytywne funkcje - z badań wynika, że osoby, u których ukazują się zmarszczki wokół oczu podczas uśmiechu, są uważane za bardziej szczere.
Samotnośc to prawdziwa plaga współczesnego świata. Choć nowe technologie pozwalają na pozostawanie w kontakcie z tymi, którzy fizycznie są daleko, jednocześnie pewne zmiany kulturowe doprowadziły do tego, że wielu ludzi, nie tylko starszych, odczuwa głęboką samotność. Zjawiskiem zainteresował się świat medyczny, bo okazuje się, że ma ono znaczący wpływ na nasz stan zdrowia.
Wszyscy go chcą, poszukują, zdobywają i tracą, odzyskują albo i nie, w każdym razie uparcie do niego do dążą - szczęście, choć tak różnie przez ludzi rozumiane, jest jednym z naszych głównych pragnień. Co udało się ustalić naukowcom?
Ludzie, których łączą więzi przyjaźni, podobnie reagują na określone bodźce, co ma odzwierciedlenie w aktywacji tych samych obszarów mózgu.
Badania z udziałem grupy staruszków z południowych Włoch wykazały, że osoby długowieczne mają dobre relacje z bliskimi i są optymistami. Uczestnicy w wieku powyżej 90 lat mieli gorsze zdrowie fizyczne, ale lepsze samopoczucie psychiczne niż młodsi członkowie ich rodziny.
Negocjacje kojarzą się raczej ze światem wielkiej polityki i biznesu, ale przecież na co dzień przychodzi nam praktykować je w wielu dziedzinach z różnymi ludźmi, także ze swoimi dziećmi czy wnukami... eksperci przekonują, że warto prowadzić pertraktacje z nawet najtrudniejszymi maluchami - obu stronom przynosi to znaczące korzyści.
Jedni wyrażają tęsknotę za autorytarną władzą rodzicielską, inni postulują skrajny „liberalizm wychowawczy" i są skłonni nawet do wychowywania „dziecka-tyrana". Jest jednak i trzecia droga - pozytywne dyscyplinowanie.
Nie da się wyeliminować stresu z naszego życia, który jest obecny właściwie we wszystkich jego dziedzinach. Zresztą, byłoby to niepożądane, bo choć stres kojarzy się negatywnie, jego odpowiednia doza przydaje ważnych korzyści - pozwala szybko decydować, skutecznie działać, bezzwłocznie reagować, przezwyciężać strach. Jeżeli jednak napięcie staje się długotrwałe, skutkuje osłabieniem organizmu, niezdolnością do wypełniania obowiązków, a nawet różnymi chorobami. Nie pozwól więc, by „zjadał Cię stres".
Łatwiej odnieść sukces w przyjaznym środowisku, w którym czujesz się swobodnie i możesz liczyć na życzliwość współpracowników. Zanim powiesz, że w Twoim przypadku jest to trudne, bo szef, (koledzy z zespołu, współpracownicy z innego działu, pani z recepcji - niepotrzebne skreślić) ciągle psują Ci nastrój, zastanów się, co Ty możesz z tym zrobić. Oto kilka wskazówek, które mogą sprawić, że współpracownicy Cię pokochają.
Szczęście nie jest nagromadzeniem pomyślnych zdarzeń, ale czymś bardziej stabilnym. Na przestrzeni wieków filozofowie podawali rozmaite jego definicje, próbując jednak pogodzić te różne określenia, można w skrócie stwierdzić, że eudajmonia to stan umysłu czy ducha, który w dużej mierze zależy od nas samych. A to oznacza, że możemy go sobie wypracować. Przejrzyj poniższą listę, zainspiruj się i zacznij wprowadzać konieczne zmiany!
Wiemy, dlaczego nie lubisz swojej pracy. I nie, nie chodzi o to, że po prostu nie lubisz pracować. Owszem, zdarzają się i takie postawy, ale w większości przypadków przyczyny niechęci do zajęcia, które daje pieniądze, leżą gdzie indziej. Jeśli poznasz rzeczywisty powód takiego status quo, łatwiej Ci będzie powalczyć o zmianę tej sytuacji.
„Życie jest naprawdę proste, ale my się upieramy, by je komplikować", uważał Konfucjusz. Jakość wszelkich relacji, jakie tworzymy, zależy od nas samych, choć czasem dziwimy się, że związek czy przyjaźń ma taki, a nie inny kształt - zupełnie, jakbyśmy nie mieli na to wpływu.
Wszyscy miewamy kiepski nastrój, który daje się we znaki nie tylko nam samym, ale i całemu otoczeniu. Niektórzy jednak stale są humorzaści i negatywnie nastawieni do świata. Trudno wytrzymać w takim towarzystwie, choć bywa, że zarówno w pracy, jak życiu prywatnym, możemy być na nie skazani... Poddajemy kilka propozycji radzenia sobie z toksycznymi ludźmi.
Szczęście nie jest czymś ultonym, da się je zdobyć na całe życie, ponieważ to stan, który daje się wypracować. Oczywiście stan zdrowia, majątek, rodzina, rodzaj pracy nie pozostają bez znaczenia, ale w dużej mierze to od nas samych zależy, na ile radośni i usatysfakcjonowani się czujemy. Nie ma na co czekać, trzeba zastosować tych pięć sposobów i zapewnić sobie poczucie szczęścia.
Uśmiech może dużo zdziałać, pomaga nawiazać kontakt i przycyhlnie nastawia do nas rozmówcę. Jest jednak jeden warunek - uśmiech musi być szczery, jeśli jest „na pokaz", inni szybko to dostrzegą.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem