Dlaczego mamy marzenia senne? Sen to produkt neurofizjologii naszego mózgu, który jest złożonym doświadczeniem i może przybierać wiele odcieni emocjonalnych oraz w różnym stopniu symulować rzeczywistość. Teraz postanowiono porównać marzenia senne dwóch społeczności zbieraczy w Tanzanii i Demokratycznej Republice Konga ze snami osób mieszkających w Europie i Ameryce Północnej. Okazało się, że dwie pierwsze grupy miały bardziej groźne, ale także bardziej oczyszczające i społecznie zorientowane sny niż ludzie Zachodu.
Okazuje się, jedna z cech osobowości - ugodowość - ma pożądany wpływ na setki wskaźników fizycznych, psychologicznych i zawodowych, które wpływają nie tylko na wydajność w pracy, ale także na ogólne samopoczucie i życiowy sukces.
W świecie pełnym połączeń i ciągłej komunikacji związek między samotnością i przebywaniem w pojedynkę nie zawsze jest jasny. Eksperci z Uniwersytetu w Arizonie przeanalizowali tę zależność i odkryli, że to dwie różne rzeczy, które nie zawsze są ściśle ze sobą powiązane.
Kiedy jesteśmy w długotrwałym związku, możemy w końcu uznawać współmałżonka czy partnera za „coś oczywistego" i zapomnieć o okazaniu wdzięczności i doceniania go. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przekonują jednak, że wcale nie musi tak pozostać.
Kobiety po czterdziestce i pięćdziesiątce, które mają dobre relacje małżeńskie, są mniej narażone na rozwój wielu chorób przewlekłych w starszych latach.
Miałeś/aś ostatnio miłą rozmowę ze znajomym ? Czy przyjaciel właśnie pomógł ci z wiosennymi porządkami? Będziesz miał/a szczęście, jeśli powtórzycie to samo za około siedem lat. Socjologowie odkryli, że właśnie co siedem lat traci mniej więcej połowę bliskich członków swojej sieci.
Poczucie szczęścia po określonym wydarzeniu lub czynności zmniejsza się za każdym razem, gdy go doświadczamy - to zjawisko określane jako adaptacja hedoniczna. Jednak obdarowywanie innych może być wyjątkiem od tej reguły, mówią psycholodzy.
Stres przedwyborczy dotyczy nie tylko tych, którzy startują w wyborach, ale wszystkich zaangażowanych w życie polityczne kraju czy regionu. Jak się okazuje, jest na tyle silny, że może przekładać się na osłabienie zdrowia.
Koty zmieniają swoje zachowanie, kiedy słyszą głos swojego właściciela mówiącego tonem skierowanym do nich i nie reagują, kiedy słyszą głos nieznajomego lub właściciela mówiącego do innej osoby. To kolejny dowód na to, że koty mogą tworzyć silne więzi z ludźmi, uważają behawioryści.
Ludzie, którzy zaczęli zajmować się ogrodnictwem, jedli więcej błonnika i byli bardziej aktywni fizycznie - a to dwa znane sposoby zmniejszania ryzyka raka i chorób przewlekłych. Co więcej, cechowali się niższym poziomem stresu i niepokoju.
Relacje społeczne wpływają na zdrowie fizyczne. Jak się okazuje, sposób, w jaki czujesz się w bliskich związkach, może wpływać na funkcjonowanie twojego ciała.
Poczucie sensu i odpowiedniego życiowego kierunku wiąże się z dłuższym życiem i mniejszym obciążeniem chorobami, niepełnosprawnością i/lub zaburzeniem funkcji poznawczych.
Pozytywne interakcje społeczne są związane z poczuciem celowości u seniorów. Ustalono też, że te korelacje silniej dotyczą tych, którzy są na emeryturze.
Osoby cierpiące na objawy depresji lub lęku mogą sobie pomóc poprzez uprzejmość wobec innych i pomaganie im.
Rozmowa z przyjacielem, choćby raz w ciągu dnia, pomaga zwiększyć poczucia szczęścia i obniżyć poziom stresu do końca dnia.