Na Florida State University College of Medicine przeanalizowano dane ponad 600 tysięcy z całego świata i obliczono, że doświadczanie uczucia samotności zwiększa ryzyko rozwoju demencji o 31 proc.
Uśmiechanie się podczas rozmów tworzy ciepło, dzięki czemu ludzie czują się bardziej komfortowo i stają się bardziej związani z rozmówcą.
Kontakt osobisty pomaga zmniejszyć poziom samotności u osób starszych, a inne sposoby podtrzymywania relacji, takie jak dzwonienie, wysyłanie e-maili czy SMS-ów, nie są tak skuteczne w osłabianiu poczucia samotności, zauważają uczeni z University of Texas i University of Michigan.
Osoby samotne częściej mają złe sny, ustalili uczeni z Oregon State University. To istotne, ponieważ zarówno samotność, jak i zaburzenia snu są poważnymi problemami zdrowia publicznego - maja związek ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, udaru i przedwczesnej śmierci.
Chociaż klęski żywiołowe mogą powodować straszne szkody w domach i infrastrukturze, okazuje się, że mogą sprzyjać poprawie relacji - np. zbliżyć do siebie pary małżeńskie, mówią uczeni z University of Texas w Austin.
Masz problemy z rozpoznawaniem twarzy czy też nigdy nie ich nie zapominasz? Im lepiej potrafisz rozpoznawać twarz, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć dobre, pełne wsparcia relacje, niezależnie od typu osobowości.
Relacje społeczne wpływają na zdrowie fizyczne. Teraz odkryto, że to, jakie masz emocje i oceny co do związków z bliskimi ci ludźmi, może wpływać na funkcjonowanie twojego organizmu
Pary z długim stażem zazwyczaj angażują się w różnorodne zachowania, które podtrzymują i odżywiają związek. To pomaga zachować wyższy poziom zaangażowania, co jest korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego par. Na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign sprawdzono, jak takie zachowania związane z utrzymywaniem relacji wpływają na satysfakcję ze związku i zaangażowanie.
Większa gotowość do wybaczanie sobie własnych niedociągnięć w związku romantycznym może przekładać się na wyższe poczucie szczęścia w parze.
Zwinięty w kłębek kot, pies machający ogonem, gadająca papuga, a nawet spokojna złota rybka mogą pomóc osobom starszym w radzeniu sobie z problemami psychicznymi i fizycznymi.
Dlaczego mamy marzenia senne? Sen to produkt neurofizjologii naszego mózgu, który jest złożonym doświadczeniem i może przybierać wiele odcieni emocjonalnych oraz w różnym stopniu symulować rzeczywistość. Teraz postanowiono porównać marzenia senne dwóch społeczności zbieraczy w Tanzanii i Demokratycznej Republice Konga ze snami osób mieszkających w Europie i Ameryce Północnej. Okazało się, że dwie pierwsze grupy miały bardziej groźne, ale także bardziej oczyszczające i społecznie zorientowane sny niż ludzie Zachodu.
Okazuje się, jedna z cech osobowości - ugodowość - ma pożądany wpływ na setki wskaźników fizycznych, psychologicznych i zawodowych, które wpływają nie tylko na wydajność w pracy, ale także na ogólne samopoczucie i życiowy sukces.
W świecie pełnym połączeń i ciągłej komunikacji związek między samotnością i przebywaniem w pojedynkę nie zawsze jest jasny. Eksperci z Uniwersytetu w Arizonie przeanalizowali tę zależność i odkryli, że to dwie różne rzeczy, które nie zawsze są ściśle ze sobą powiązane.
Kiedy jesteśmy w długotrwałym związku, możemy w końcu uznawać współmałżonka czy partnera za „coś oczywistego" i zapomnieć o okazaniu wdzięczności i doceniania go. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przekonują jednak, że wcale nie musi tak pozostać.
Kobiety po czterdziestce i pięćdziesiątce, które mają dobre relacje małżeńskie, są mniej narażone na rozwój wielu chorób przewlekłych w starszych latach.