Jako „zwierzęta społeczne", do szczęścia potrzebujemy kontaktu z innymi. Uczeni z University of Arizona w Tucson odkryli, że rozmowa, szczególnie taka głębsza, szczera i swobodna, zwiększa poczucie szczęścia.
Można starzeć się dobrze, czyli zdrowo i radośnie. Oczywiście nie da się wyeliminować wszelkich zagrożeń i problemów zdrowotnych, ale dzięki odpowiedniemu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko. Oto siedem wskazówek, które pozwolą na starzenie się pełne energii, szczęśliwsze i wolne od chorób.
Oceniając grono przyjaciół, bierze się pod uwagę jakość, nie ilość relacji. Żeby tworzyć dobre, bliskie znajomości, trzeba wymagać zarówno od siebie, jak i od kandydata na przyjaciela. Oto, co prawidzwi przyjaciele robią inaczej niż inni.
Pamiętasz popularne (szczególnie wśród ludzi młodych) powiedzenie, że „lepiej coś zrobić i żałować, niż żałować, że się tego nie zrobiło"? Zwykle chodziło o jakieś niestandardowe czy nawet szalone poczynania. Są jednak sprawy, których dokonanie na pewno nie będzie przedmiotem wyrzutów sumienia. Wręcz przeciwnie - trzeba się ich podjąć, by w przyszłości nie odczuwać żalu.
Ty najlepiej wiesz, jak uroczy, ciekawy świata, inspirujący jest twój wnuk. Jeśli jednak jest nieśmiały, inni - w tym jego rówieśnicy - mogą się o tym nie dowiedzieć. Dlatego postaraj się pomóc niepewnemu siebie dziecku otworzyć się na świat i ludzi.
Oszczędzaj swój czas. I to nie dlatego, że „to pieniądz". Jest czymś znacznie cenniejszym. Sposób jego wykorzystania decyduje o jakości naszego życia. Nie trać więc cennych chwil na destrukcyjne aktywności i myśli. Codzienność sama z siebie dostarcza powodów do trosk i wymaga niełatwych decyzji, po co więc dodatkowo ją utrudniać? Oto sześć rzeczy, które warto rozważyć, by zadbać o uchronić się przed marnotrawstwem czasu.
Większość od czasu do czasu (a niektórzy nawet nazbyt często...) ma do czynienia z trudną osobą, która tworzy nieprzyjemne sytuacje. Nie pozwól, by ktoś nieprzychylny przejął kontrolę nad tym, co dotyczy Ciebie bezpośrednio.
Ci, którzy mają dobre relacje z innymi ludźmi, np. mogą liczyć na wsparcie dorosłych dzieci, rzadziej i później zachorowują na demencję.
„Szczęście zależy od nas samych", pisał Arystoteles. Zanim odezwą się krytycy tego poglądu wyliczając zewnętrzne czynniki mające wpływ na nasz dobrostan psychiczny, warto doprecyzować - wśród wielu aspektów składających się na poczucie szczęścia wiele pozostaje pod naszą kontrolą. Jednym z nich umiejętność budowania relacji z innymi, w tym przyjaźni.
Kobiety mają większą zdolność rozumienia emocji doświadczanych przez innych ludzi.
Według danych WHO depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym - szacuje się, że choruje na nią 350 milionów osób w różnym wieku. Choroba jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i głównym czynnikiem globalnego obciążenia chorobami. Jest też i dobra wiadomość - odpowiednia higiena życia psychicznego pozwoli znacznie osłabić ryzyko zachorowania.
Poza tym, że dobrze smakuje i świetnie gasi pragnienie, oto kolejny powód, by sięgnąć po piwo - szwajcarscy uczeni odkryli, że picie piwa czyni ludzi łatwiej socjalizującymi się i bardziej empatycznymi.
Rodzaj wykonywanej pracy ma wpływ na nasze zdrowie. Przykładowo, określone zajęcia pomagają uchronić się przed demencją.
Duże grono przyjaciół i znajomych pozwala cieszyć się większym spokojem i mieć większe szanse na uniknięcie demencji.
Uczeni z Uniwersytetu Harvarda przez 75 lat prowadzili badania dotyczące tego, co decyduje o poczuciu szczęścia. Teraz w ramach TED talk Robert Waldinger, współautor badania, przedstawił ciekawe wyniki tych analiz.