Naukowcy University of Otago odkryli pewne sekrety długowieczności: niepalenie i regularne kontakty z innymi są typowymi cechami stulatków Nowej Zelandii.
Jeśli chcesz zwiększyć satysfakcję z życia, zacznij stosować strategie zorientowane społecznie zamiast aspołecznego zachowania, mówią psychologowie.
Wygłupy i żarty nie tylko dodają życiu kolorytu, ale też są dobre zaarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.
Seniorzy często narzekają na samotność, szczególnie w sytuacji, gdy się rozwiedli lub ich współmałżonek zmarł. Z nowych badań wynika, że opieka nad wnukami może być dobrym sposobem na złagodzenie poczucia odizolowania i poprawę stanu emocjonalnego.
Samotność jest przykra i negatywnie wpływa na zdrowie, ale życie bez partnera wcale nie musi oznaczać izolacji i może być wręcz szczęśliwsze niż pozostawanie w związku.
Eksperci alarmują, że we współczesnym świecie problemy ze snem przybrały rozmiary pandemii, a podobnym nasileniem odznacza się problem samotności. Okazuje się, że te dwa zjawiska mogą być również ze sobą sprzężone.
Kobiety, które są samotne lub przechodzą miłosne „perturbacje" znacznie częściej chorują na serce.
Warto angażować się w pomoc innym ludziom - dzięki temu pomagamy też sami sobie poczuć się szczęśliwszymi.
Każdy z nas potrzebuje interakcji z innymi. Bez niej gorzej się czujemy, a nawet możemy doświadczyć różnych zaburzeń. Towarzystwo innych i rozmowa ma wręcz terapeutyczny wymiar - przykładowo może poprawić jakość życia chorych na demencję.
Płaczemy, bo nauczyła nas tego ewolucja - twierdzą biolodzy z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Dzięki łzom wzmacniamy relacje z innymi ludźmi.
Jako „zwierzęta społeczne", do szczęścia potrzebujemy kontaktu z innymi. Uczeni z University of Arizona w Tucson odkryli, że rozmowa, szczególnie taka głębsza, szczera i swobodna, zwiększa poczucie szczęścia.
Można starzeć się dobrze, czyli zdrowo i radośnie. Oczywiście nie da się wyeliminować wszelkich zagrożeń i problemów zdrowotnych, ale dzięki odpowiedniemu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko. Oto siedem wskazówek, które pozwolą na starzenie się pełne energii, szczęśliwsze i wolne od chorób.
Oceniając grono przyjaciół, bierze się pod uwagę jakość, nie ilość relacji. Żeby tworzyć dobre, bliskie znajomości, trzeba wymagać zarówno od siebie, jak i od kandydata na przyjaciela. Oto, co prawidzwi przyjaciele robią inaczej niż inni.
Pamiętasz popularne (szczególnie wśród ludzi młodych) powiedzenie, że „lepiej coś zrobić i żałować, niż żałować, że się tego nie zrobiło"? Zwykle chodziło o jakieś niestandardowe czy nawet szalone poczynania. Są jednak sprawy, których dokonanie na pewno nie będzie przedmiotem wyrzutów sumienia. Wręcz przeciwnie - trzeba się ich podjąć, by w przyszłości nie odczuwać żalu.
Ty najlepiej wiesz, jak uroczy, ciekawy świata, inspirujący jest twój wnuk. Jeśli jednak jest nieśmiały, inni - w tym jego rówieśnicy - mogą się o tym nie dowiedzieć. Dlatego postaraj się pomóc niepewnemu siebie dziecku otworzyć się na świat i ludzi.