Czy planuje pani dzieci? Na kogo pan głosował? Pali pan papierosy? To pytania, których pracodawca nie może zadać. Dlaczego? Bo łamie prawo. . Decyzja o zatrudnieniu powinna, według prawa, zapaść na podstawie informacji dotyczących naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Pytania, które naruszają naszą prywatność, są nielegalne.
Aż 8 na 10 ubiegających się o pracę ma wrażenie, że nikt nie przejrzał wysłanej przez nich aplikacji, a tylko co piąty otrzymał informację o przyczynach niezatrudnienia. Tak wynika z badania „Candidate Experience 2017” zrealizowanego przez eRecruiter i Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji. Eksperci zwracają uwagę, że pracodawcy nie budują relacji z niezatrudnionymi kandydatami. Najczęściej zachowują ich CV w bazie (78%) oraz zapraszają do śledzenia zakładki „Kariera” (54%).
Bazy danych o kandydatach do pracy aktualizowane za pośrednictwem ich profilów społecznościowych, składanie aplikacji ograniczające się do jednego kliknięcia, nowe CV, wysyłane nie na początku procesu rekrutacyjnego, ale w jego końcowej fazie – tak właśnie może wyglądać przyszłość rekrutacji. Wszystko dzięki rozwojowi nowoczesnych systemów rekrutacyjnych i mediów społecznościowych.
Pytania o wady i zalety, motywację do pracy w danej firmie czy o powód rezygnacji z obecnego miejsca zatrudnienia stale powtarzają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Mimo to, wielu kandydatów wciąż nie wie jak dobrze na nie odpowiadać. W jaki sposób udzielać odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rekrutera pytania?
Spotkanie z rekruterem to jedna z bardziej stresujących sytuacji w życiu. Obawy związane z rozmową z przyszłym pracodawcą może potęgować brak dużego doświadczenia zawodowego lub fakt, że na rynku pracy stawiamy pierwsze kroki. Jak się do niej przygotować, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Najbliższe półrocze będzie wyjątkowo gorącym okresem na rynku pracy – pokazują wyniki najnowszej edycji badania Randstad „Plany Pracodawców”. Odsetek firm, które będą zwiększały zatrudnienie po raz kolejny wzrósł osiągając rekordowy poziom 36%. Po podwyżkach wynagrodzeń na początku roku, nadal duży odsetek pracodawców jest gotowych podnosić oferowane stawki. Tymczasem już obecnie połowa firm ma trudności w zatrudnieniu osób o poszukiwanych kwalifikacjach. Przedsiębiorcy przyznają, że główne bariery w zatrudnieniu to brak odpowiednich kompetencji kandydatów, ale też niemożność podołania ich oczekiwaniom finansowym.
Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to znak, że firma jest wstępnie zainteresowana kandydatem. Warto więc dołożyć starań, aby w pełni wykorzystać pojawiającą się szansę i zaprezentować z jak najlepszej strony. Czego unikać podczas rozmowy rekrutacyjnej, aby dobrze wypaść i nie stracić okazji na zdobycie nowej pracy?
Aż 81 procent osób, które zajmują się rekrutacją spotkało się z oszustwami w życiorysach kandydatów do pracy – wynika z badania „Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy”. Polacy decydują się na to rozwiązanie, aby zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji. Nieprawdziwe informacje w CV oznaczają dla pracodawców straty finansowe.
Znalezienie kompetentnego pracownika bywa sporym wyzwaniem dla pracodawców. Chętnie stosowanym sposobem poszukiwania kandydatów jest system poleceń, który umożliwia znalezienie odpowiedniej osoby, która pasuje do zespołu i firmy. Dlaczego polecanie znajomych do pracy kojarzy nam się negatywnie? Jaka jest różnica między protekcją, a poleceniem osoby do pracy?
Wysokie bezrobocie w Polsce i w wielu innych krajach nie oznacza bynajmniej, że pracodawcy nie mają problemu ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Trudności z obsadzeniem stanowisk w swoich firmach spotykają ponad jedną trzecią pracodawców - wynika z badania „Niedobór talentów”, przeprowadzonego przez ManpowerGroup.
„Mój były szef był okropny i zbyt wiele ode mnie wymagał” – takie zdanie na pewno nie powinno paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która ma się zakończyć sukcesem. Czego zdecydowanie nie można mówić by nie zaprzepaścić swoich szans na zdobycie pracy?
Z badań Portalu Praca.pl wynika, że 42% Polaków boi się zmienić pracę. 50% nie odczuwa tego rodzaju lęku, a niezdecydowanie deklaruje 8%.
Jak informuje raport „Rynek pracy w Polsce - potencjał rekrutacyjny polskiego Internetu”, w pierwszej połowie 2007 roku na polskich stronach www ukazało się 860 tysięcy ogłoszeń rekrutacyjnych. Najwięcej ofert zamieścili pracodawcy z Mazowsza i Śląska, statystyki informują, że najbardziej poszukiwana grupą zawodową są sprzedawcy.
„Jeżeli w ciągu dwudziestu lat nie osiągnie się stopnia wyższego niż major, nigdy się go nie zdobędzie.” Zarówno młodzi emerytowani majorzy, jak seniorzy szukający pracy, z pewnością znają to militarne powiedzenie, gdyż często dobrowolnie wycofują się ze ścieżki kariery zawodowej. My radzimy, jak przeciwstawić się dyskryminacji, uprzedzeniom i wszelkim niepisanym zasadom dotyczącym starszych osób aspirujących do wymarzonych stanowisk.