Mieszkańcy domów pomocy społecznej mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską oraz rehabilitacyjną. Świadczenia pielęgniarek i rehabilitantów opłacane są jednak ze środków przeznaczonych na opiekę społeczną. Tymczasem mieszkańcy DPS objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym i przysługuje im prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ - uważa Najwyższa Izba Kontroli.
Opracowanie technologii wszczepiania implantu ślimakowego u pacjentów z wadami słuchu stanowiło przełomowy moment w rozwoju medycyny. Niemniej, na samym wszczepieniu proces się nie kończy, konieczna jest dalsza rehabilitacja pacjenta i odpowiednie ustawienie procesora słuchu, aby działał tak jak prawdziwe ludzkie ucho. Łączy się to z wielokrotnymi wizytami w ośrodkach leczenia zaburzeń słuchu, co stanowi pewną niedogodność dla pacjentów i lekarzy. A jak wiadomo mądry człowiek lubi ułatwiać sobie pracę. Także dzięki Internetowi.
Zespołowi naukowców udało się umieścić czujniki bezpośrednio w tkaninach, aby stworzyć ubrania nie tylko komfortowe i praktyczne, ale również inteligentne. Czujniki pomogą lekarzom monitorować stan swoich pacjentów. Projekt Healthwear (Zdalne monitorowanie zdrowia za pomocą nadającego się do noszenia, nieinwazyjnego systemu mobilnego) ma na celu opracowanie usługi, która zapewni nieprzerwany i wszechobecny monitoring stanu zdrowia pacjenta w trakcie rehabilitacji.
Opracowywanie i wprowadzanie do użytku ambulatoryjnych urządzeń wspomagających pomaga chronić osoby w potrzebie, zapewniając im większe bezpieczeństwo. Naukowcy wprowadzają inteligentną technologię wykorzystującą czujniki przytwierdzane do ciała, która umożliwia lekarzom podejmowanie decyzji o interwencji w przypadku pacjentów przebywających w domu.
Od pierwszego marca do końca 2009 roku w Poznaniu osoby w wieku powyżej 60 lat mogą korzystać z bogatego pakietu świadczeń rehabilitacyjnych. Program jest finansowany ze środków NFZ.
Każdy meloman chętnie potwierdzi, że arie operowe poruszają serce. Włoskie badania naukowe dowiodły, że to stwierdzenie nie bez racji. Uczeni odkryli, że muzyka ma wpływ na rytm pracy serca oraz ciśnienie krwi, może więc mieć właściwości terapeutyczne.
21 czerwca w Warszawie przejdzie I Parada Labradorów organizowana w ramach programu „Pomóżmy razem". Organizatorzy zapraszają do udziału w paradzie wszystkich właścicieli, opiekunów i miłośników psów tej rasy.
Lawinowo rośnie liczba osób składających wnioski o skierowanie do sanatorium. Dla wielu z nich pobyt w uzdrowisku jest szansą taniego spędzenia urlopu - pisze Gazeta Wyborcza.
W dniach od 7 do 9 maja w Ustroniu odbędzie się I Sympozjum: „Ustrońskie Spotkania Rehabilitacji Onkologicznej". Jego organizatorami są Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń" S.A. oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Oddział Śląski.
Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „Nie tylko leki leczą", której celem jest przybliżenie społeczeństwu pojęcia psychoonkologii. Kampania jest kontynuacją zeszłorocznej akcji „Widzimy całego człowieka, nie tylko jego chorobę" i kolejnym krokiem w przełamywaniu negatywnego przekazu, jaki towarzyszy chorobie nowotworowej.
Ministerialne rozporządzenie zawiera listę uzdrowisk przeznaczonych do prywatyzacji. Jednak sam dokument nie pomoże sanatoriom.
Na przełomie lutego i marca rusza program Wrocławskiego Centrum Seniora pod nazwą Latająca Akademia Seniora będący odpowiedzią WCS na różnorodne potrzeby seniorów dotyczące edukacji.
Każda osoba, która jest zagrożona długotrwałą chorobą może bezpłatnie skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pacjent, który ze względu na brak możliwości samodzielnego przemieszczania się nie może dotrzeć do placówki udzielającej świadczeń w warunkach ambulatoryjnych ma prawo do domowej rehabilitacji. Niestety, jak ustalili dziennikarze Gazety Krakowskiej, niektóre przychodnie oszukują pacjentów, że nie świadczą takich usług, co zmusza chorych do korzystania z usług prywatnych – i drogich – rehabilitantów.
Lekarze identyfikują obecnie około 7 tysięcy chorób rzadkich, czyli takich, które dotykają 5 przypadków na 10 tysięcy mieszkańców. Na każdą z nich choruje blisko 246 tysięcy obywateli Unii Europejskiej, czyli łącznie 15 milionów osób.