Ciechocinek jest jednym z najpopularniejszych polskich uzdrowisk, wręcz synonimem rodzimych terapii sanatoryjnych, wypoczynku, a nawet rozrywki. Miasto jest uznawane za Perłę Uzdrowisk Polskich. Parki, skwery i dywany kwiatowe wraz z ogromną liczbą pensjonatów, sanatoriów i prewentoriów nadają miejscu niepowtarzalny klimat, o którym skomponowano nawet piosenki.
Leżący w wojewówdztwie zachodniopomorskim Kołobrzeg jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich miejsc wypoczynkowych w Polsce. Turystów przyciąga miejscowe molo, liczne zabytki (m. in.gotycka Bazylika Mariacka i neogotycki Ratusz), ale głównie morze i bogata oferta rekreacyjno-zdrowotna.
W Polsce mamy szeroki wybór górskich uzdrowisk, jednym z najpopularniejszych jest leżąca w Pieninach Szczawnica. Malowniczo położona miejscowość nad Dunajcem w dolinie Grajcarka przyciąga kuracjuszy szeroką ofertą terapeutyczną - leczy się tu m. in. choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, schorzenia alergiczne, dolegliwości reumatyczne i choroby wieku dziecięcego.
Chodzenie z kijkami na dobre zadomowiło się w Poznaniu. Już 25 września nad Jeziorem Maltańskim odbędą się zawody Eco Walker Nordic Walking 2011. Osoby, które odwiedzą Jezioro Maltańskie w trakcie zawodów będą mogły również skorzystać z bezpłatnych badań dna oka.
Analiza badań wykazała, że wirtualna rzeczywistości może pomóc pacjentom po udarze w odzyskaniu sprawności fizycznej w perspektywie krótkoterminowej i usprawnieniu wykonywania codziennych czynności skuteczniej niż konwencjonalne leczenie po udarze mózgu.
Dogoterapia to za mało, uznali Holendrzy i w celu rehabilitacji oraz kuracji antydepresyjnej wykorzystują...świnie.
Ponad 70 tys. osób przeszło w ubiegłym roku, oferowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rehabilitację leczniczą. Drugie tyle osób będzie rehabilitowanych w tym roku. Rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS prowadzi już od 1996 r. Korzystać z niej mogą ubezpieczeni zagrożeni całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego oraz pobierający rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, którzy dobrze rokują na odzyskanie sprawności.
Coraz częściej skarżymy się na bóle mięśniowo-szkieletowe, których leczenie kojarzy się z uciążliwą rehabilitacją. Jednak nie każde panaceum na ból musi być nieprzyjemne. Dobrym przykładem jest masaż.
Spośród technik terapeutycznych stosowanych w medycynie, wykorzystywanie pól magnetycznych jest stosunkowo młodym wynalazkiem. Choć skuteczna, magnetoterapia nie jest jeszcze aż tak popularna, jak mogłyby wskazywać jej efekty. Coraz częściej stosowana w urządzeniach rehabilitacyjnych, może wkrótce zrewolucjonizować fizjoterapię.
Blisko 36 tys. osób odbyło w tym roku oferowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rehabilitację leczniczą. Wykorzystanych zostało już ponad 50 proc. dostępnych miejsc.
Mieszkańcy domów pomocy społecznej mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską oraz rehabilitacyjną. Świadczenia pielęgniarek i rehabilitantów opłacane są jednak ze środków przeznaczonych na opiekę społeczną. Tymczasem mieszkańcy DPS objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym i przysługuje im prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ - uważa Najwyższa Izba Kontroli.
Opracowanie technologii wszczepiania implantu ślimakowego u pacjentów z wadami słuchu stanowiło przełomowy moment w rozwoju medycyny. Niemniej, na samym wszczepieniu proces się nie kończy, konieczna jest dalsza rehabilitacja pacjenta i odpowiednie ustawienie procesora słuchu, aby działał tak jak prawdziwe ludzkie ucho. Łączy się to z wielokrotnymi wizytami w ośrodkach leczenia zaburzeń słuchu, co stanowi pewną niedogodność dla pacjentów i lekarzy. A jak wiadomo mądry człowiek lubi ułatwiać sobie pracę. Także dzięki Internetowi.
Zespołowi naukowców udało się umieścić czujniki bezpośrednio w tkaninach, aby stworzyć ubrania nie tylko komfortowe i praktyczne, ale również inteligentne. Czujniki pomogą lekarzom monitorować stan swoich pacjentów. Projekt Healthwear (Zdalne monitorowanie zdrowia za pomocą nadającego się do noszenia, nieinwazyjnego systemu mobilnego) ma na celu opracowanie usługi, która zapewni nieprzerwany i wszechobecny monitoring stanu zdrowia pacjenta w trakcie rehabilitacji.
Opracowywanie i wprowadzanie do użytku ambulatoryjnych urządzeń wspomagających pomaga chronić osoby w potrzebie, zapewniając im większe bezpieczeństwo. Naukowcy wprowadzają inteligentną technologię wykorzystującą czujniki przytwierdzane do ciała, która umożliwia lekarzom podejmowanie decyzji o interwencji w przypadku pacjentów przebywających w domu.
Od pierwszego marca do końca 2009 roku w Poznaniu osoby w wieku powyżej 60 lat mogą korzystać z bogatego pakietu świadczeń rehabilitacyjnych. Program jest finansowany ze środków NFZ.