Pacjenci po udarze mogą być bardzo osłabieni, fizycznie ograniczeni oraz zmęczeni, ale warto zmotywować się do wysiłku fizycznego, bo dzięki niemu można szybciej wrócić do sprawności.
Poziom estrogenów może mieć wpływ na kości. Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Toronto, hormony te pomagają w zachowaniu zdrowej tkanki kostnej.
Złamanie to zawsze bardzo poważny uraz, który wymaga odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. W przypadku urazów biodra, powrót do sprawności jest dłuższy i wymagający wielu ćwiczeń, jednak osoby w starszym wieku, które go doświadczą, mają mniejsze szanse na samodzielne chodzenie niż osoby młodsze.
W wyniku amputacji dochodzi do odjęcia kończyny w całości lub jej fragmentu. Operacja jest najczęściej skutkiem nieszczęśliwego wypadku bądź uszkodzenia tkanek przez chorobę przewlekłą. Jak postępować aby zapobiec możliwym powikłaniom oraz odzyskać maksymalną sprawność?
Na wyjazd do sanatorium ze skierowaniem z ZUS czeka się maksymalnie trzy miesiące. Z tej formy leczenia tylko w 2018 roku skorzystało ponad 90 tys. osób w kraju, a w województwie dolnośląskim ponad 6,5 tys. Według badań Zakładu blisko połowa wszystkich ubezpieczonych, którzy biorą udział w programach rehabilitacyjnych ZUS po rehabilitacji wraca do pracy i aktywnego życia.
Prawie 1200 mieszkańców województwa opolskiego skorzystało w ubiegłym roku bezpłatnej rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS. W całym kraju w 2018 r. do sanatoriów udało się ponad 90 tys. osób, które chciały wrócić do aktywności zawodowej lub uniknąć długotrwałej niezdolności do pracy. Jakie schorzenia leczą ubezpieczeni w opolskim ZUS i gdzie wyjeżdżają?
Zwichnięcia, złamania, urazy powypadkowe – każdy z nas w ciągu swojego życia może potrzebować pomocy specjalistów ortopedii i fizjoterapii. Uzupełnieniem podstawowego leczenia jest rehabilitacja, która pozwala na pełny powrót do zdrowia. Dotychczas skierowanie na tego typu zabiegi fizjoterapeutyczne mógł wypisać wyłącznie lekarz ortopeda. Po zmianie przepisów uprawnienia do jego wystawienia otrzymali również fizjoterapeuci.
Amputacja kończyn dolnych to zabieg ratujący życie. Może być wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub uszkodzenia tkanek przez postępujący nowotwór, miażdżycę, cukrzycę i inne choroby przewlekłe. Operacja jest przyczyną wielu dolegliwości bólowych, jednak odpowiednie postępowanie po zabiegu pozwala na powrót do maksymalnej sprawności i aktywności życiowej.
Odzyskanie pełnej sprawności ruchowej po urazie jest dla nas niezwykle ważne – pozwala na komfortowe wykonywanie pracy zawodowej, uprawianie sportu czy realizowanie pasji. Niespodziewane kontuzje mogą skutecznie pokrzyżować nasze plany, dlatego w przypadku ich pojawienia się, plan działania wydaje się prosty – jak najszybsza diagnoza, a następnie wdrożenie niezbędnej rehabilitacji. Kiedy powinniśmy ją rozpocząć i dlaczego nie warto przeprowadzać jej na „własną rękę”?
Zabiegi rehabilitacyjne, masaże czy kriokomora to metody, które pomagają w powrocie do sprawności po urazach i kontuzjach. Poprawiają również kondycję i odporność, a także stanowią formę relaksu po ciężkim tygodniu w pracy czy treningu. Co kryje się pod pojęciem „męskiej” rehabilitacji, skierowanej do zabieganych i żyjących w ciągłym napięciu mężczyzn?
Jeśli jesteś ubezpieczony, a stan twojego zdrowia nie pozwala ci pracować – postaraj się o skierowanie na rehabilitację leczniczą w ZUS. Skierowanie do sanatorium lub na leczenie w miejscu zamieszkania można dostać nawet w ciągu kilku dni.
Każdy przypadek niepełnosprawności jest inny, dlatego rynek obfituje w różnorodne przyrządy i urządzenia rehabilitacyjne, posiadające niezliczoną ilość funkcji. Podczas wybierania sprzętu, który ma nam pomóc w osiągnięciu sprawności lub ułatwić codzienne funkcjonowanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników.
Siedzący tryb życia niekorzystnie wpływa na ludzi w każdym wieku, ale seniorzy silniej odczuwają jego efekty – twierdzą uczeni z Uniwersytetów w Udine oraz Padwie.
Współczesna medycyna czerpie pełnymi garściami z rozwoju nowoczesnych technologii z zakresu informatyki, biologii czy fizyki. Innowacyjne rozwiązania okazują się być nie tylko skuteczniejsze od tych znanych od lat - są także bardziej bezpieczne i znacznie szybciej łagodzą dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa jest jednym z osiągnięć medycyny, które łączy w sobie te trzy elementy, dzięki czemu przywraca zdrowie szybko i trwale, zwłaszcza w przypadkach chronicznego bólu.
Większość Polaków uważa, że rehabilitacja przeznaczona jest jedynie dla osób niepełnosprawnych – to wniosek z badania opinii przeprowadzonego w ramach kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji” . Mimo, że większość dorosłych osób chociaż raz w życiu korzystało z usług rehabilitacyjnych, nadal wiele z nich nie wie, dla kogo przeznaczone są zabiegi fizjoterapeutyczne, a rehabilitację utożsamia zwykle z masażem czy gimnastyką leczniczą.