Osoby po udarze, które ćwiczyły Tai Chi na siedząco, po trzech miesiącach wykazały taką samą lub większą poprawę siły dłoni i ramion, zakresu ruchu ramion, kontroli równowagi, objawów depresji i radzenia sobie z codziennymi czynnościami, w porównaniu do osób, które podjęły standardową rehabilitację po udarze.
Regularne ćwiczenia są bardzo korzystne dla wszystkich pacjentów z chorobami układu krążenia, niezależnie od wieku.
Symulowanie przebywania na dużej wysokości może pomóc starszym pacjentom zagrożonym powikłaniami związanymi z operacją.
Rehabilitacja poznawcza jest skuteczna w leczeniu zaburzeń związanych ze stwardnieniem rozsianym.
Byłem. Widziałem. Po co jechać jeszcze raz? Niekiedy porzucamy koncepcję podróży do jakiegoś miejsca tylko dlatego, że już tam byliśmy. Czy słusznie? Zabytki podobne kopalni w Wieliczce nie zmieniają się wprawdzie - tak jak była z soli, tak z soli pozostała. Zmienia się jednak sposób ich udostępniania: przybywa atrakcji oraz interesujących propozycji spędzenia wolnego czasu. Zajrzyjmy zatem do Wieliczki.
Ludzie, którzy czują się młodsi niż wynikałoby to z ich wieku metrykalnego, są zazwyczaj zdrowsi i bardziej odporni psychicznie. Powiedzenie: „jesteś tak stary, jak się czujesz" wydaje się prawdziwe.
Nowo opracowany robot może wykonywać pracę pielęgniarki asystującej podczas operacji.
Posługiwanie się różnymi narzędziami oznacza lepsze zdolności językowe. Obie umiejętności opierają się na tych samych zasobach neurologicznych, które są znajdują się w tym samym regionie mózgu.
Rusza SENIORADA, czyli cykl przydatnych porad, kierowanych do osób 60+, dotyczących żywienia, aktywności fizycznej, profilaktyki chorób serca i mózgu. SENIORADA to nowy projekt edukacyjny, realizowany w ramach kampanii edukacyjnej STOP UDAROM, mającej na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu i migotania przedsionków oraz ograniczania ich medycznych i społecznych skutków. Kompendium dostępne będzie na stronie www.stopudarom.pl i FB STOP UDAROM w formie m.in. animacji edukacyjnych, nagrań wideo z wypowiedziami ekspertów i infografik z praktycznymi poradami.
Codzienne słuchanie muzyki poprawia odzyskiwanie zdolności językowych u pacjentów po udarze. Jednak mechanizmy neuronalne leżące u podstaw tego zjawiska są nieznane.
Pacjenci po udarze mogą być bardzo osłabieni, fizycznie ograniczeni oraz zmęczeni, ale warto zmotywować się do wysiłku fizycznego, bo dzięki niemu można szybciej wrócić do sprawności.
Poziom estrogenów może mieć wpływ na kości. Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Toronto, hormony te pomagają w zachowaniu zdrowej tkanki kostnej.
Złamanie to zawsze bardzo poważny uraz, który wymaga odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. W przypadku urazów biodra, powrót do sprawności jest dłuższy i wymagający wielu ćwiczeń, jednak osoby w starszym wieku, które go doświadczą, mają mniejsze szanse na samodzielne chodzenie niż osoby młodsze.
W wyniku amputacji dochodzi do odjęcia kończyny w całości lub jej fragmentu. Operacja jest najczęściej skutkiem nieszczęśliwego wypadku bądź uszkodzenia tkanek przez chorobę przewlekłą. Jak postępować aby zapobiec możliwym powikłaniom oraz odzyskać maksymalną sprawność?
Na wyjazd do sanatorium ze skierowaniem z ZUS czeka się maksymalnie trzy miesiące. Z tej formy leczenia tylko w 2018 roku skorzystało ponad 90 tys. osób w kraju, a w województwie dolnośląskim ponad 6,5 tys. Według badań Zakładu blisko połowa wszystkich ubezpieczonych, którzy biorą udział w programach rehabilitacyjnych ZUS po rehabilitacji wraca do pracy i aktywnego życia.