Zawał serca może wywołać chęć dłuższego snu, dając sercu czas na wyleczenie się i zmniejszenie stanu zapalnego - a dzieje się tak, ponieważ serce wysyła specjalne sygnały do mózgu wydłużające odpoczynek.
Stres nie tylko ma negatywny wpływ na pracę i relacje osobiste, ale też zwiększa ryzyko licznych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i choroba Alzheimera, a także wiąże się z wyższymi wskaźnikami przedwczesnej śmierci. Pomóc może tu m. in. odpowiednie odżywianie, np. dieta śródziemnomorska.
Chyba każdy już wie, że ćwiczenia są korzystne. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że regularny wysiłek pozwala zachować silne mięśnie i stawy oraz zwalczać niektóre choroby. Mniej powszechna jest jednak wiedza o tym, dlaczego i w jaki sposób aktywność fizyczna została wbudowana w biologię człowieka.
Wiadomo, że ciężka praca fizyczna wyczerpuje, ale co z wymagającą pracą umysłową? Intensywne myślenie przez wiele godzin również sprawia, że czujesz się wykończony/a. Teraz uczeni mają nowe dowody, które pokazują, dlaczego tak się dzieje i to, że zmęczenie z powodu intensywnego myślenia ma realne podstawy w organizmie.
Salamandra meksykańska (aksolotl meksykański) odznacza się niezwykłymi możliwościami regeneracji, wydaje się, że dotyczy to każdej części ciała tego zwierzęcia. Dlatego uczeni sądzą, że analiza genomu wspomnianego płaza pomoże odkryć mechanizmy, które mogłyby pomóc w walce ze starzeniem się ludzi.
Międzynarodowy zespół uczonych ustalił, że podawanie witaminy o skomplikowanej nazwie rybozyd nikotynoamidoadeninowy przywraca zdolności regeneracyjne organów i opóźnia starzenie się. Co ciekawe, związek ten można znaleźć m. in. w mleku i piwie (choć jego ilość nie została ustalona).
Życie w biegu, ogromna ilość obowiązków zarówno w pracy, jak i w domu to bezpośrednie powody przemęczenia. Jeśli odczuwasz brak energii do działania, osłabienie, czy częste zmiany nastrojów – to znak, że czas na odpoczynek. Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na relaks.
Komórki macierzyste MIC-1 nazywane są przyszłością medycyny regeneracyjnej i kosmetologii. Jednak wiedza o nich jest mało precyzyjna i prowokuje wiele skojarzeń i pytań. Dlatego warto ją usystematyzować - przedstawiamy pięć podstawowych faktów na temat wyjątkowego odkrycia.
Sen to nie tylko lek zapewniający lepsze zdrowie i samopoczucie. Pełni również funkcję kosmetyku, dzięki któremu łatwiej zachować młody wygląd.
Powszechne powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch" wiosną nabiera szczególnego znaczenia. Dlaczego? Bo najczęściej wraz z pierwszymi słonecznymi dniami postanawiamy oczyścić swój organizm z zimowych toksyn, a nastrój z niepotrzebnej chandry.
Wino, zwane napojem bogów, oraz jego właściwości znane są już od tysięcy lat. Wino wykorzystywane było w obrzędach religijnych wielu kultur oraz zajmowało najważniejsze miejsce na stołach biesiadnych. Trunek ten, używany jako środek leczniczy, dietetyczny i dezynfekujący znalazł zastosowanie także w kosmetyce.
Skóra odgrywa ważną rolę dla zdrowia człowieka. Jest też istotnym kryterium oceny naszego wyglądu. Jednakże narażona w ciągu dnia na działanie różnorodnych szkodliwych czynników zewnętrznych w szybkim tempie na nie reaguje. Pierwszymi objawami aktywności wiatru, suchego powietrza, kurzu, promieni słonecznych są plamy na skórze, swędzenie, wypryski, zaczerwienienia oraz suchość. Dlatego też tak ważna jest właściwa ochrona i pielęgnacja skóry. Dziś kosmetyka oferuje liczne zabiegi i preparaty, służące zarówno do upiększania skóry, jak i jej oczyszczania, odżywiania, ochrony, regenerowania.
Ta niepozorna roślina pochodzi bagnistych terenów Ameryki Północnej. W XIX wieku została sprowadzona do Europy i stała się popularną rośliną uprawianą w ogrodach, ze względu na walory ozdobne. Owoce aronii są wykorzystane głównie do produkcji soków, dżemów, galaretek i innych przetworów spożywczych. Aronia to „wielki” mały owoc, ponieważ znajduje zastosowanie w profilaktyce serca oraz innych chorób związanych z układem krążenia.