Zaledwie co czwarty pacjent chory na reumatoidalne zapalenie stawów może liczyć na refundację terapii lekami biologicznymi; tego typu leczenie jest bardzo skuteczne, ale niezwykle kosztowne.
Firmy szykują się do procesów o listy refundacyjne Dowolność rządu w tworzeniu list leków refundowanych może kosztować budżet państwa krocie. Poszkodowane firmy grożą sądami.
5 - go stycznia Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji społecznych najnowsze projekty rozporządzeń dotyczących leków refundowanych. Listy zawierają medykamenty innowacyjne, co do których wygasła ochrona patentowa i posiadają tańsze odpowiedniki.
W środę, 18 października br. rząd przyjął projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Oczekiwana od przeszło roku nowelizacja nabrała wreszcie kształtu. Wprowadza ona wiele zmian przybliżając nasze prawo do wymagań unijnych – lecz budzi także bardzo duże wątpliwości i dyskusje odnośnie poszczególnych swoich zapisów.
Problemy z opodatkowaniem tzw. "leków za grosik" sprawiły, iż mogą one zniknąć z polskich aptek. Na Śląsku jest wiele aptek mających w swojej ofercie tańsze lekarstwa toteż tamtejsza rada aptekarska zwróciła się do urzędu skarbowego z prośbą o wiążącą interpretację przepisów podatkowych dotyczących dystrybucji leków za jeden grosz. urząd skarbowy odpowiedzi nie udzielił.
W społeczeństwie, którego 13% stanowią osoby po 60 - tym roku zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej seniorom powinno być jednym z priorytetów. Niestety z pośród ponad setki zaproponowanych przez geriatrów procedur medycznych Narodowy Fundusz Zdrowia( NFZ) zakontraktować chce tylko 33. Wśród pozycji zaakceptowanych przez NFZ nie znalazło się min: leczenie wtórnego nadciśnienia tętniczego, zapalenia dróg moczowych czy choroby Parkinsona.
Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha poinformował, że plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2007 przewiduje 6-procentową podwyżkę finansów na refundację leków.
Narodowy Fundusz Zdrowia skrócił listę leków wydawanych bezpłatnie inwalidom wojennym. Wśród leków które zostały usunięte znalazła się m.in. Viagra.
Narodowy Fundusz Zdrowia zmierza wprowadzić elektroniczne recepty. Dla pacjenta taka zmiana nie będzie jednak rewolucją. Lekarze w dalszym ciągu będą wpisywać papierowe recepty ale będą musieli tworzyć ich komputerowe wersje. Papierowe recepty będą numerowane, a w momencie zakupu leku farmaceuta ściągnie z komputerów NFZ informację, o zaleconych pacjentowi specyfikach - podaje "Gazeta Wyborcza".
Płacimy gotówką. Wystarczy przyjść z receptą na leki z poniższej listy - w taki sposób siedem trójmiejskich aptek przyciąga swoich klientów. Okazuje się, że pacjenci, którzy kupują w tych aptekach medykamenty otrzymują premię za wybór takiej apteki - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Refundowane leki wydawane są bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością. Wykazy leków refundowanych oraz rodzaj odpłatności za nie określają odpowiednie rozporządzenia Ministra Zdrowia. Ponadto, refundowane są leki recepturowe sporządzone w aptece, spełniające określone warunki.
Co piąta złotówka wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia na leki. Ich koszty rosną z roku na rok. Jeszcze pięć lat temu wydano na ten cel 5,1 mld zł. W ubiegłym roku - ponad 6,3 mld zł.