Leki z importu równoległego na listach refundacyjnych16 lipca weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja list leków refundowanych. Po raz pierwszy refundowane będą leki z importu równoległego. Te sama produkty lecznicze, które po cenach od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższych oferują firmy farmaceutyczne.
W związku z informacjami zawartymi w jednym z tekstów dziennika „Polska” o kłopotach z odbiorem refundowanych produktów ortopedycznych (o czym pisaliśmy również na senior.pl), NFZ wydał komunikat w tej sprawie.
Jak informuje RMF FM, Ministerstwo Zdrowia chce zmian w zakresie formowania list leków refundowanych. Planuje się wprowadzenie konkurowania wśród firm farmaceutycznych o miejsce na liście tych farmaceutyków. Ma to skutkować niższymi cenami medykamentów.
Chirurgia plastyczna jest jedną z najlepiej rozwijających się dziedzin medycyny. Nic dziwnego: kobiety zawsze były zainteresowane poprawianiem swojej urody, a teraz otrzymały nowe, bardzo atrakcyjne możliwości. U chirurga plastycznego możemy sobie wygładzić zmarszczki, powiększyć usta, podnieść opadające powieki czy biust, zmienić kształt nosa…Niestety, zabiegi chirurgii plastycznej nadal są bardzo drogie, więc nie każdemu z nas dostępne. Istnieje jednak możliwość zrefundowania kosztów operacji czy tylko konsultacji chirurga – plastyka. W jakich przypadkach?
Na nowej liście leków refundowanych znalazła się Iwabradyna, drogi i dotychczas niezbyt często stosowany lek na nadciśnienie. Kontrowersje wzbudza nie tylko obecność preparatu na liście, ale także sposób w jaki tam trafił.
Jak informuje „Gazeta Prawna”, od 29 – go września obowiązują przepisy umożliwiające ubieganie się o refundację leków importowanych do Polski z tzw. importu równoległego. Jest więc szansa na obniżenie cen niektórych farmaceutyków oraz zniwelowanie kosztów ponoszonych przez NFZ na refundację.
Farmaceuci, pomimo, iż mają na to zgodę ministra zdrowia nie chcą dopisywać numeru indentyfikacyjnego PESEL na receptach, które przynoszą do aptek pacjenci. Aptekarze boją się kontroli z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci muszą z tego właśnie względu kupować leki bez zniżki - informuje "Życie Warszawy".
Badania Eurostatu pokazują, że m. in. w Polsce medykamenty są tańsze w porównaniu do średniej ceny leków w innych krajach członkowskich. Niestety nie płacimy za nie mniej. Dzieje się tak dlatego, że poziom refundacji jest u nas bardzo niski.
Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy, który może podwyższyć ceny leków refundowanych o 10 procent - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Ustawa ma wprowadzić sztywne ceny i marże na leki refundowane. W efekcie ceny będą we wszystkich aptekach takie same.
Zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia do połowy lutego apteki powinny uwzględnić zmiany odpłatności za leki refundowane. Najnowsza lista środków, do których dopłaca państwo zawiera o 523 nowe leki, z czego 470 to tańsze odpowiedniki drogich preparatów.
Zaledwie co czwarty pacjent chory na reumatoidalne zapalenie stawów może liczyć na refundację terapii lekami biologicznymi; tego typu leczenie jest bardzo skuteczne, ale niezwykle kosztowne.
Firmy szykują się do procesów o listy refundacyjne Dowolność rządu w tworzeniu list leków refundowanych może kosztować budżet państwa krocie. Poszkodowane firmy grożą sądami.
5 - go stycznia Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji społecznych najnowsze projekty rozporządzeń dotyczących leków refundowanych. Listy zawierają medykamenty innowacyjne, co do których wygasła ochrona patentowa i posiadają tańsze odpowiedniki.
W środę, 18 października br. rząd przyjął projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Oczekiwana od przeszło roku nowelizacja nabrała wreszcie kształtu. Wprowadza ona wiele zmian przybliżając nasze prawo do wymagań unijnych – lecz budzi także bardzo duże wątpliwości i dyskusje odnośnie poszczególnych swoich zapisów.
Problemy z opodatkowaniem tzw. "leków za grosik" sprawiły, iż mogą one zniknąć z polskich aptek. Na Śląsku jest wiele aptek mających w swojej ofercie tańsze lekarstwa toteż tamtejsza rada aptekarska zwróciła się do urzędu skarbowego z prośbą o wiążącą interpretację przepisów podatkowych dotyczących dystrybucji leków za jeden grosz. urząd skarbowy odpowiedzi nie udzielił.