1 lipca pojawiła się nowa lista leków refundowanych. W porównaniu do poptrzedniej listy refundacją objętych zostało 107 produktów.
Używanie aparatu słuchowego staje się coraz powszechniejsze. Nie ma się co dziwić. Niedosłyszenie staje się naszą chorobą cywilizacyjną. Wyniki najnowszego Narodowego Testu Słuchu wskazują, że problem ze słuchem ma aż 74% osób powyżej 60 roku życia.
Zakończyły się prace konsultacyjne nad nową listą leków refundowanych, która ma wejść w życie 1 listopada. Pojawiło się na niej 101 nowych produktów. Refundowane będą między innymi nowe leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym.
Wielu Polaków nadal ma w swoich zębach plomby amalgamatowe zawierające rtęć, pomimo tego, że tego typu wypełnienia zostały już wycofane. Obecnie używane wypełnienia amalgamatowe nie zawierają już rtęci. Bez wyraźnej potrzeby - nieszczelności czy próchnicy - starych plomb nie potrzeba jednak usuwać
W 2012 r. oddziały wojewódzkie NFZ przeprowadziły w aptekach 1076 postępowań kontrolnych. 938 kontroli zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych. Zakwestionowano 23.048 recept. Wartość zakwestionowanej refundacji to 1.625.883,22 zł, nałożonych kar umownych 32.894,35 zł.
Minister zdrowia opublikował nową listę refundacyjną. Lista ma wejść w życie marca 2013 r. Pojawił się na niej lek na gruźlicę, w tym postaci lekooporne, poszerzono także listę refundowanych leków stosowanych w chemioterapii. Niestety dla większej liczby leków dopłaty pacjentów wzrosły niż się zmniejszyły.
Lekarze nie porozumieli się z NFZ, w sprawie zmian wzoru umów na wystawianie recept na leki refundowane. W związku z tym od jutra ponownie rozpocznie się "protest pieczątkowy".
34 proc. Brytyjczyków nie chodzi regularnie do stomatologa, bo ich nie stać, a kolejna jedna trzecia wpadła w długi po sfinansowaniu leczenia stomatologicznego. Na tle obywateli znad Tamizy Polacy wypadają znacznie lepiej, bowiem u nas już ponad 55 proc. pacjentów woli samodzielnie zapłacić za leczenie stomatologiczne, a z roku na rok ta tendencja rośnie.
Prezydent podpisał dziś nowelizację ustawy refundacyjnej. Bronisław Komorowski podpisanie nowelizacji zapowiadał już w piątek, 20 stycznia, uznając ją za "absolutnie pilną". Dziś rano prezydencka minister Irena Wóycicka rozmawiała o nowelizacji z prezesami Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz Rzecznikiem Praw Pacjenta.
Naczelna Rada Aptekarska podjęła decyzję o rozpoczęciu protestu, polegającego na codziennym zamykaniu placówek na godzinę. Decyzja została podjęta po uchwaleniu przez Sejm ustawy nie uwzgędniającej wszystkich postulatów środowiska farmaceutycznego.
Naczelna Rada Aptekarska rekomenduje farmaceutom nierealizowanie nieprawidłowo wystawionych recet - także tych z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ". Decyzja ta została podjęta w proteście podjętym w związku z brakiem gwarancji bezpieczeństwa dla aptekarzy takich, jakie wywalczyli lekarze.
Rząd przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej, w której dokonano istotnych zmian. Najważniejszą jest możliwość objęcia (na podstawie decyzji podejmowanej przez ministra zdrowia) refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub podawania innego niż to określono w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o zapewnienie możliwości objęcia refundacją leków przepisywanych ze względu na ich zastosowanie kliniczne, a nie tylko ze względu na zakres rejestracji.
Ministerstwo Zdrowia przypomina pacjentom o ich prawach. W specjalnie stworzonym serwisie poświęconym refundacji znajdują się rady jak postępować i czeo domagać się zarówno u lekarza jak i w aptece.
Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszających lekarzy. Trzygodzinna rozmowa dotyczyła nowych zasad refundacji leków. Szef rządu podkreślił, że istota ustawy refundacyjnej nie może ulec zmianie, jednak rząd jest gotowy do rozmów na temat korekt szczegółowych przepisów.
Tłumy pod aptekami, przerażeni pacjenci, protesty lekarzy i aptekarzy – to efekt opublikowania nowej listy leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Lista pojawiła się 23 grudnia, jednak mimo świątecznego zamieszania nie przeszła bez echa - informuje raport Instytutu Monitorowania Mediów przygotowany w ramach projektu Kompas Social Media. Na dobry początek kadencji Bartosz Arłukowicz zebrał gromy ze strony politycznej opozycji, ekspertów i internautów.