W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie słuchaczy UTW z urzędnikami odpowiedzialnymi za politykę sprzedaży, rejestracji i refundacji leków. W ramach spotkania uczestnicy mogli wysłuchać wykładu na temat prawa pacjentów do korzystania z tańszych zamienników leków.
Lekarze nie porozumieli się z NFZ, w sprawie zmian wzoru umów na wystawianie recept na leki refundowane. W związku z tym od jutra ponownie rozpocznie się "protest pieczątkowy".
Naczelna Rada Aptekarska podjęła decyzję o rozpoczęciu protestu, polegającego na codziennym zamykaniu placówek na godzinę. Decyzja została podjęta po uchwaleniu przez Sejm ustawy nie uwzgędniającej wszystkich postulatów środowiska farmaceutycznego.
Naczelna Rada Aptekarska rekomenduje farmaceutom nierealizowanie nieprawidłowo wystawionych recet - także tych z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ". Decyzja ta została podjęta w proteście podjętym w związku z brakiem gwarancji bezpieczeństwa dla aptekarzy takich, jakie wywalczyli lekarze.
Rząd przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej, w której dokonano istotnych zmian. Najważniejszą jest możliwość objęcia (na podstawie decyzji podejmowanej przez ministra zdrowia) refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub podawania innego niż to określono w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o zapewnienie możliwości objęcia refundacją leków przepisywanych ze względu na ich zastosowanie kliniczne, a nie tylko ze względu na zakres rejestracji.
Ministerstwo Zdrowia przypomina pacjentom o ich prawach. W specjalnie stworzonym serwisie poświęconym refundacji znajdują się rady jak postępować i czeo domagać się zarówno u lekarza jak i w aptece.
Od momentu, gdy Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku, różne środowiska zaczęły zgłaszać obiekcje co do kształtu nowego wykazu. Poza tym, nowe rozwiązania ustawowe nakładają na lekarzy odpowiedzialność finansową za błędnie wypisane recepty, co wzbudziło protesty medyków i zapowiedź stemplowania recept z informacją o przeniesieniu decyzji o refundacji na NFZ.
Rząd przyjął ustawy pakietu zdrowotnego jesiennej ofensywy legislacyjnej. Projekty te dotyczą restrukturyzacji i oddłużania szpitali oraz refundacji leków.
Jednym z wyzwań każdej ekipy kierującej resortem zdrowia, jest podział dostępnych, ograniczonych środków. Tym bardziej, że przy pojawiających się kosztownych terapiach, wybór terapii lekowej zdarza się być wyborem etycznym.
Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba dotykająca zwykle osoby między 20-tym a 40 –tym rokiem życia. Jak wynika ze statystyk, w Polsce chorzy na SM żyją niemal o 20 lat krócej od osób nie dotkniętych chorobą. Nasz kraj jest pod tym względem niechlubnym wyjątkiem w całej Unii Europejskiej.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca