Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą ochroną przeciw grypie oraz zapobiegają jej niebezpiecznym powikłaniom. Wzrost poziomu wyszczepialności byłby korzystny dla zdrowia Polaków i wpłynąłby pozytywnie na budżet państwa. To również pierwszy sezon grypowy, w którym osoby powyżej 65 r.ż. będą mogły skorzystać z refundowanych szczepionek przeciw grypie.
Nowe szczepionki trafiły do zakładów opieki zdrowotnej i aptek. Kolejny sezon grypowy przed nami. Wczesna jesień to odpowiedni czas na zabezpieczenie organizmu, które wzmocni odporność przed nadchodzącą falą zachorowań.
22 czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt nowego obwieszczenia refundacyjnego. Jest ono korzystne dla osób po 65 roku życia, które uzyskają dostęp do szczepień przeciw grypie z 50% odpłatnością. Środowisko medyczne z niecierpliwością czekało na te zmiany. Osoby starsze należą do jednej z grup ryzyka, które ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań powinny poddawać się corocznym szczepieniom, jednak mimo to poziom wyszczepialności w Polsce nadal jest na niskim poziomie i w zeszłym sezonie wyniósł zaledwie 3,7%.
Nie stać nas na dalsze zaniechanie refundacji szczepień przeciw grypie dla grup ryzyka, przede wszystkim dla seniorów – uważa prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciw grypie – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obecnie szczepionka przeciw grypie jest dostępna bezpłatnie dla osób starszych tylko w wybranych samorządach, w ramach realizowanych przez nie programów zdrowotnych.
Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciwko grypie dla osób starszych – tak zapowiedział Konstanty Radziwiłł w rozmowie z radiową Trójką. Szczepionka przeciwko grypie jest dostępna bezpłatnie dla osób starszych tylko w wybranych samorządach.
Koniec z receptami wypisywanymi ręcznie. Zbliża się czas e-recept. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad pilotażem takiego rozwiązania. Pierwsze efekty mamy zobaczyć na początku przyszłego roku. W 2020 planowane jest całkowite wycofanie recept w postaci papierowej.
Resort zdrowia przedstawi sejmowej komisji najważniejsze założenia nowelizacji ustawy refundacyjnej. Zmiana ma skorygować błędy dotychczasowych przepisów obowiązujących od 2011 roku. Branża farmaceutyczna pozytywnie ocenia część jej założeń, ale obawia się, że nowe przepisy mogą faworyzować zagraniczne koncerny. Tymczasem polska branża farmaceutyczna odpowiada za bezpieczeństwo lekowe kraju i jest jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów rodzimej gospodarki.
miany w ustawie refundacyjnej wyrobów medycznych mogą uderzyć w pacjentów stomijnych - alarmuje środowisko stomijne. Pacjenci obawiają się, że bezpłatny sprzęt będzie dostępny jedynie dla wybranych stomików, bo niektóre z obecnie stosowanych worków i środków higieny mogą nie być już refundowane.
Podwyższenie progu opłacalności dla leczenia ostatniego rzutu, brak wpływu nowelizacji ustawy refundacyjnej na sytuację pacjentów stomijnych oraz gotowość do wdrożenia dwóch kolejnych postulatów pacjentów onkologicznych – to wynik spotkania wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy z przedstawicielami organizacji wspierających osoby z chorobami nowotworowymi.
1 lipca pojawiła się nowa lista leków refundowanych. W porównaniu do poptrzedniej listy refundacją objętych zostało 107 produktów.
Używanie aparatu słuchowego staje się coraz powszechniejsze. Nie ma się co dziwić. Niedosłyszenie staje się naszą chorobą cywilizacyjną. Wyniki najnowszego Narodowego Testu Słuchu wskazują, że problem ze słuchem ma aż 74% osób powyżej 60 roku życia.
Zakończyły się prace konsultacyjne nad nową listą leków refundowanych, która ma wejść w życie 1 listopada. Pojawiło się na niej 101 nowych produktów. Refundowane będą między innymi nowe leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym.
Wielu Polaków nadal ma w swoich zębach plomby amalgamatowe zawierające rtęć, pomimo tego, że tego typu wypełnienia zostały już wycofane. Obecnie używane wypełnienia amalgamatowe nie zawierają już rtęci. Bez wyraźnej potrzeby - nieszczelności czy próchnicy - starych plomb nie potrzeba jednak usuwać
W 2012 r. oddziały wojewódzkie NFZ przeprowadziły w aptekach 1076 postępowań kontrolnych. 938 kontroli zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych. Zakwestionowano 23.048 recept. Wartość zakwestionowanej refundacji to 1.625.883,22 zł, nałożonych kar umownych 32.894,35 zł.