Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak przedstawili rezultaty konsultacji emerytalnych miedzy partiami koalicyjnymi. Osiągnięte porozumienie zakłada zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz ustalenie go na poziomie 67 lat.
Pomimo intensywnej dyskusji publicznej na temat wydolności systemu emerytalnego i świadomości, że nasze emerytury będą znacznie niższe od obecnych zarobków, wciąż nie podejmujemy samodzielnych działań zmierzających do zabezpieczenia sobie dostatniej przyszłości. Aż 80,5 proc. Polaków zapytanych w badaniu Deutsche Bank PBC zrealizowanym przez Instytut Homo Homini deklaruje, że dyskusja o reformie emerytalnej nie wpłynęła na ich sposób gromadzenia pieniędzy na przyszłość, 66 proc. opłaca tylko podstawowe składki.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał dziś wniosek Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczący prawa do emerytury pomostowej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwestionowane przez OPZZ przepisy są zgodne z Konstytucją.
Polacy wydają się być nieracjonalni. Z badań TNS OBOP wynika, że większość z nas akceptuje argumenty za ograniczeniem wcześniejszych emerytur, a mimo to, mniej niż połowa jest za redukcją przywilejów emerytalnych.
Rząd ma nową propozycję dla osób z grup zawodowych posiadających obecnie uprawnienia do emerytur pomostowych - donosi "Puls Biznesu". Zamiast przechodzić na wcześniejszą emeryturę, osoby te miałyby zmienić zawód.
Wicepremier Przemysław Gosiewski, odpowiedzialny za dokończenie reformy emerytalnej, wyklucza wydłużenie o kolejny rok prawa do wcześniejszych emerytur - donosi "Gazeta Prawna". Według wicepremiera Gosiewskiego rząd nie ulegnie presji związków zawodowych, aby na emerytury pomostowe przechodziły osoby urodzone po 1968 roku.