Odbijanie się jest powszechną funkcją organizmu, ale gdy nasila się do poziomu, który zakłóca codzienne życie, jest staje się zaburzeniem. Międzynarodowe statystyki podają, że około 1 proc. dorosłych doświadcza takich problemów.
Osoby przyjmujące leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego, mogą być bardziej narażone na migrenę i inne silne bóle głowy w porównaniu z ludźmi nie stosującymi tych medykamentów.
Długotrwałe stosowanie antagonistów receptora histaminy2 (H2A), jednej z klas leków blokujących wydzielanie kwasu żołądkowego, może wiązać się z zaburzeniami funkcji poznawczych u ludzi starszych.
Osoby, które przyjmują leki na refluks żołądkowy zwane inhibitorami pompy protonowej przez cztery i pół roku lub dłużej, mogą być bardziej narażone na demencję.
Regularne stosowanie leków na refluks, znanych jako inhibitory pompy protonowej (PPI), wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.
Stosowanie leków na zgagę wiąże się ze osłabieniem choroby dziąseł.
Osoby, którym regularnie cofa się pokarm z żołądka do jamy ustnej, ale bez znanej przyczyny, mogą cierpieć na stan zwany zespołem przeżuwania (zespołem ruminacji). Jest on często mylony z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego, przez co wielu pacjentów nie jest odpowiednio leczonych.
Kilka czynników stylu życia ma znaczący wpływ na nasilenie objawów refluksu. Z dolegliwością często można skutecznie walczyć bez stosowania leków
Mięta pieprzowa może pomóc w trudnościach w połykaniu jedzenia i niekardiologicznym bólu w klatce piersiowej, którego doświadczają niektórzy pacjenci z zaburzeniami przełyku.
Niestrawność to powszechny problem, zdarza się każdemu od czasu do czasu. Jej główny objaw to to uporczywy lub nawracający ból czy też dyskomfort w górnej części brzucha. Jakkolwiek dolegliwość może być spowodowana innymi podstawowymi schorzeniami, często wpływają na nią niewłaściwe nawyki żywieniowe, np. zbyt obfite posiłki.
Regularne stosowanie leków przeciwrefluksowych - inhibitorów pompy protonowej (IPP) - wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.
Kawa zawiera wiele prozdrowotnie działających związków i badania pokazały, że może pomóc w ochronie przed wieloma chorobami, w tym przed demencją, cukrzycą, czy różnymi nowotworami. Czy jednak picie kawy przed śniadaniem jest dobrym pomysłem?
Wiadomo, że stres oznacza niepokój, obniżenie nastroju, objawy depresyjne, etc. Oddziałuje na nas jednak także fizycznie. Zobacz, na jak różne sposoby ma wpływ na twój organizm.
Jak wskazują nowe badania, picie sześciu filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko kamieni żółciowych.
Tłuste potrawy (25 proc.), nieregularne i zbyt obfite posiłki (23 proc.) oraz ostre przyprawy (22 proc.) są wskazywane jako najczęsciej występujące przyczyny zgagi. 41 proc. Polaków uważa, że najlepszym sposobem zapobiegania i walki ze zgagą jest zmodyfikowanie diety.