Dostaniemy e-receptę, elektroniczne zwolnienie lekarskie, a na wizytę będziemy mogli umówić się przez Internet – już w przyszłym roku nasza ochrona zdrowia stanie się bardziej cyfrowa. Z jakich e-usług skorzystamy?
Koniec z receptami wypisywanymi ręcznie. Zbliża się czas e-recept. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad pilotażem takiego rozwiązania. Pierwsze efekty mamy zobaczyć na początku przyszłego roku. W 2020 planowane jest całkowite wycofanie recept w postaci papierowej.
Lek lekowi nierówny. Nawet jeśli zawierają te same substancje aktywne, poszczególne preparaty mogą działać różnie – wolniej lub szybciej, wywoływać nieco inne reakcje. Dlatego tak ważna jest wiedza o lekach dostępnych na rynku.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Pielęgniarki i położne będą uprawnione do samodzielnego udzielania – w określonym zakresie – świadczeń diagnostycznych i leczniczych. Będą mógły również w pewnych przypadkach wystawiać recepty.
Coraz częściej zdarzają się przypadki zatrucia związane z przyjmowaniem nadmiernych ilości leków lub też farmaceutyków które wchodzą ze sobą w niebezpieczną dla zdrowia interakcję. Dotyczą one przede wszystkim osób starszych lub cierpiących na różnorodne dolegliwości. Dlatego też należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć zatrucia.
"Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą". To hasło, które każdy zna niemal na pamięć. Tymczasem Polacy najczęściej nie zwracają uwagi na informacje zawarte w ulotce leku, a to często skutkuje poważnymi konsekwencjami – alarmują eksperci Ogólnopolskiego Programu „Ulga w bólu”.
Naczelna Izba Lekarska, zabraniając lekarzom przepisywania na receptę niektórych produktów dopuszczonych do legalnego obrotu, naruszyła prawo antymonopolowe. Za praktykę naruszającą konkurencję UOKiK nałożył na Izbę karę finansową w wysokości blisko 50 tys. zł.
W pewnym wieku realizacja recept jest stałym elementem zakupów. Im bardziej zaawansowany wiek, tym więcej dolegliwości i leków, które pomagają je łagodzić. Jak się jednak okazuje, wielu starszych ludzi zażywa niewłaściwe farmaceutyki, co dodatkowo zagraża ich nadwątlonemu zdrowiu.
Do niewłaściwego stosowania leków bez recepty przyznaje się około jednej piątej Polaków - wynika z badania CBOS. Przeważnie polega ono na nieodpowiednim dawkowaniu, rzadziej na bagatelizowaniu przeciwwskazań, zupełnie sporadycznie na zażywaniu leków z przyzwyczajenia, bez uzasadnionej przyczyny.
Być może już za trzy lata znikną papierowe recepty, gdyż zastąpią je e-recepty wypełniane przez lekarzy w komputerze. Jeszcze w tym roku zostanie przetestowany prototyp takiej recepty. Nowy system pozwoli lepiej kontrolować wypisywanie leków przez lekarzy.
Polscy pacjenci znajdą się pod opieką gorzej przygotowanych lekarzy, jeśli Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z zapowiedziami zlikwiduje lekarski staż podyplomowy - ostrzega 70% spośród 741 lekarzy ankietowanych w październiku 2009 roku przez największy portal społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl.
Na niechlujnie i błędnie wypisane recepty narzekają już wszyscy: i pacjenci, i farmaceuci. Jeśli recepta jest źle wypisana, pacjent nie może wykupić leku, a apteka ma problemy z uzyskaniem pieniędzy z NFZ. Lekarze bronią się, że mają za mało czasu na dokładne wypisywanie dokumentacji, a Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie recept lekarskich - informuje Gazeta Prawna.
Od 2008 roku w służbie zdrowia będą obowiązywały nowe recepty, leki zapisane na dotychczasowych drukach można wykupić do końca grudnia. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, jest to termin obowiązujący zarówno Narodowy Fundusz Zdrowia w kwestii rozliczania recept, jak i świadczeniodawców wypisujących medykamenty.
Trzy czwarte Polaków (73 proc.) dokonało w ciągu ostatniego pół roku zakupu leków dostępnych bez recepty. Co piąty z nich zaopatrywał się w leki poza apteką: w kioskach, osiedlowych sklepach spożywczych, supermarketach, stacjach benzynowych – wynika z raportu „Zwyczaje zakupowe Polaków związane z nabywaniem leków” przygotowanego przez TNS OBOP.
Farmaceuci, pomimo, iż mają na to zgodę ministra zdrowia nie chcą dopisywać numeru indentyfikacyjnego PESEL na receptach, które przynoszą do aptek pacjenci. Aptekarze boją się kontroli z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci muszą z tego właśnie względu kupować leki bez zniżki - informuje "Życie Warszawy".