O żadnej książce ostatnio nie było tak głośno, jak o „Kapuściński non-fiction" Artura Domosławskiego. Znak zrezygnował z wydania tej biografii, opublikował ją za to Świat Książki. Pierwszy nakład - 45 tysięcy egzemplarzy - rozszedł się błyskawicznie, wydawnictwo musiało zrobić dodruk.
Sukces "The Hurt Locker. W pułapce wojny" jest zrozumiały. To kino akcji bez akcji. Sensacyjny film z silnym rysem psychologicznym. Kino polityczne, które w swym wydźwięku jest w zasadzie neutralne. Pełen pakiet z pH 5,5.
Johnny Depp, Christian Bale i Michael Mann. Widząc taki zestaw na 99 procent można być pewnym dobrej, sensacyjnej rozrywki. "Wrogowie publiczni" tę rozrywkę zapewniają.
Każdy kto jeszcze zastanawiał się czy Lars von Trier jest wielkim artystą czy wielkim manipulatorem, po seansie "Antychrysta" upewni się, iż duński filmowiec jest przede wszystkim świetnym PR-owcem własnej osoby.
Zastanawiałam się, co wymyślą twórcy, realizując drugą część "Nocy w muzeum". Powielenie tych samych patentów wydawało się dość ryzykowne dla atrakcyjności dzieła, z drugiej strony inna opcja raczej nie wchodziła w rachubę. Może nie znaleziono złotego środka, ale sprawdzone pomysły całkiem udanie zostały rozwinięte i rozbudowane, dzięki czemu powstał zabawny, pouczający film.
"Życie jest jak pudełko czekoladek" - powtarzał Forest Gump. Życie może być też jak miód - słodkie, lecz z nieodzownym posmakiem goryczy.
Piłka nożna na poprawę kondycję kinematografii polskiej. Kasi Adamik i jej zespołowi należy się co najmniej filmowy odpowiednik trofeum Pucharu UEFA.
Ten kto spodziewa się fajerwerków po obejrzeniu filmu Barry'ego Levinsona pt "Człowiek roku" z Robinem Williamsem w roli Toma Dobbsa, niestety się zawiedzie. Doznania wyższego rzędu również nie wchodzą w grę. Wierni fani Wiliamsa będą mieli oczywiście czym się delektować, bo gra on tak jak w swoich poprzednich filmach - brawurowo, natomiast widz, który nie darzy tego aktora szczególną sympatią, będzie zawiedziony.
Powieść „O krok” Henninga Mankella – popularnego szwedzkiego pisarza i wybitnego dziennikarza – to znakomita lektura na wakacje, choć należy podkreślić, że jest to kryminał dla wymagających czytelników. Miłośnicy szybkiej akcji, policjantów ujmujących zbrodniarzy „w trymiga” lub też zabijających ich bez pardonu jednym celnym strzałem z pistoletu niczym Brudny Harry nie znajdą w tej książce nic dla siebie. Mankell bowiem proponuje czytelnikowi coś o wiele więcej niż zwykłą zagadkę morderstwa – wejście w głąb psychiki doświadczonego gliny i psychotycznego umysłu zabójcy.
"Głos osób starszych. Siła przyszłości!" to nowa publikacja Forum 50+. Na 109 stronach zamieszczono 15 tekstów zgrupowanych w trzech blokach - raporty, opracowania badań, prace członków Forum 50+.
Bestsellerem na rynku amerykańskim stała się książka „Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć”. Jej autorką jest amerykańska dziennikarka i pisarka Barbara Ehrenreich, która przez dwa lata pracowała jako kelnerka w barze, salowa, pracownik sieci Wal – Mart i sprzątaczka, otrzymując za swoją pracę ok. 7 dolarów za godzinę.
„Podanie o miłość” Katarzyny Grocholi to zbiór dziesięciu opowiadań zawdzięczający tytuł jednemu z nich. Miłość stanowi dla nowel temat przewodni, nie chodzi tu jednak tylko o uczucie między kobietą i mężczyzną, ale również o więzi łączące rodzinę, przyjaciół i w ogóle o typowo ludzkie potrzeby akceptacji, troski o kogoś, czułości.
„Spóźnieni kochankowie” Williama Whartona to powieść przedstawiająca uczucie, o jakim rzadko przychodzi nam czytać, ukazuje bowiem miłość i erotyzm starszych ludzi. Tym większym wyzwaniem, ze względu właśnie na nietypowość obrazu, jest ukazanie historii kilkudziesięcioletnich kochanków z całym bogactwem ich uczucia, jego wieloaspektowością i niezwykłością.
Everyman, człowiek-każdy to specyficzna konstrukcja bohatera literackiego. Bez twarzy, bez imienia, bez indywidualnych cech osobowości, człowiek taki jest swoistym reprezentantem wszytkich ludzi. Philip Roth w swojej najnowszej książce pt. "Everyman" ukazuje postać, osobę o której wiemy bardzo wiele, ale tak naprawdę nie wiemy nawet jak ma na imię.
To nie tylko film o wędrówce, to marsz przez życie pingwinów cesarskich. Niesamowita opowieść o walce, narodzinach, pożegnaniu i śmierci. Wszystkie te aspekty egzystencji od początku do końca towarzyszą tym niezwykłym ptakom podczas ich długiego i wyczerpującego marszu. Marszu do kolebki życia.