Wakacje nad wodą spędza prawie 60 proc. Polaków. Jak co roku, tak i teraz masowo ruszamy nad morza, jeziora i rzeki, by w ich wodach ochłodzić się podczas upałów. Niestety korzystanie z kąpielisk bywa niebezpieczne. W 2017 roku na 471 zgłoszonych wypadków tonięcia udało się uratować zaledwie 53 osoby. Jak udzielić pomocy osobie tonącej oraz co zrobić, by samemu uniknąć takiego zdarzenia?
Policyjne statystyki przerażają: od początku roku tylko do końca maja, utonęło 77 osób. - Tych tragicznych w skutkach wypadków mogłoby być więcej, gdyby nie pomoc ratowników WOPR oraz umiejętności osób trzecich w niesieniu pomocy ofiarom utonięć – mówi ratownik Jakub Czajka. Każda osoba spędzająca czas nad wodą powinna posiadać choćby minimalną wiedzę na temat zasad pierwszej pomocy tonącym.
"Reanimacja" Danuty Mikołajewskiej przedstawia odważny, kontrowersyjny obraz polskiej służby zdrowia, o którym każdy słyszał mniej lub więcej, z którym każdy w jakimś stopniu się zetknął. Autorka jest lekarką, zatem opisywany przez nią świat daleki jest od fikcji, jaką sprzedają seriale telewizyjne z pseudo lekarzami w głównej roli.
Święta Bożego Narodzenia - spotkania przy stole w rodzinnym gronie, blask choinki, kolędy i unoszący się zapach świątecznych potraw. W czasie tych kilku dni nasze podniebienia rozkoszować się będą wyśmienitymi daniami, specjalnie przygotowanymi na tę okazję.
Niezależny operator i właściciel sieci bankomatów Bankomat 24/Euronet Sp. z o.o. wraz z ogólnopolską siecią Euro Apteka organizuje akcję rozdawania kart „In Case of Emergency". To pierwsza wspólna akcja Euronetu i Euro Apteki odbywająca się pod hasłem „Dbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich".
11 lutego w hali odlotów i przylotów lotniska na Okęciu zainstalowano automatyczne defibrylatory, które mogą być użyte przez osoby nie posiadające specjalistycznego przeszkolenia.
Lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Illinois radzą, aby podczas prowadzenia reanimacji przypomnieć sobie przebój zespołu Bee Gees „Stayin' Alive”. Dlaczego? Okazuje się, że rytm tej piosenki jest idealny do wykonywania masażu serca: ma 103 uderzenia na minutę.
Atak serca jest w Polsce częstą przyczyną zgonów. Choroba powoduje zatrzymanie akcji serca i obumieranie komórek mózgowych już po 3- 5 minutach. Reanimacja powinna być wiec podjęta niezwłocznie. W celu natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia życia coraz bardziej popularne stają się przenośne defibrylatory. Umiejscowienie ich w miejscach publicznych: urzędach, wielkopowierzchniowych sklepach, ośrodkach wypoczynkowych może przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności osób doznających ataku serca.