Zewnętrzne formy finansowania takie jak kredyty i pożyczki od lat cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Choć te terminy często używane są zamiennie, to różnice między nimi są na tyle znaczące, iż w konsekwencji wpływają na ostateczny całokształt danego finansowania. Czym zatem jest pożyczka, a czym kredyt?
Ponad ¾ Polaków w wieku 18-64 lata deklaruje, że przynajmniej raz w życiu brało kredyt lub pożyczkę. 35 proc. przyznaje, że często korzysta z takich usług finansowych. Najczęściej zadłużamy się na sprzęt AGD i RTV, remont w domu oraz kupno samochodu. Niestety niemal co czwarty z nas nie ma w zwyczaju sprawdzać, czy będzie w stanie spłacić pożyczkę. Bierzemy ją bowiem najczęściej pod wpływem impulsu – takie wnioski przynosi badanie „Dlaczego Polacy się zadłużają”, przeprowadzone przez IMAS International w na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Grudzień to miesiąc wzmożonych wydatków. Świąteczne zakupy, prezenty gwiazdkowe, sylwestrowa zabawa - to wszystko nadszarpuje zawartość portfela. Gdy braknie pieniędzy, częstokroć sięgamy po pożyczkę lub kredyt. Expander podpowiada, jak dobrać taki, który będzie optymalny do naszych potrzeb, a jego spłata nie obciąży nadto domowego budżetu.
To dylemat większości kredytobiorców. Wybrać raty równe czy malejące? Część z nas decyduje się na wybór raty stałej jako sposobu spłaty swojego zobowiązania. Okazuje się jednak, że ta decyzja powoduje powolne zmniejszanie naszego zadłużenia. Korzystniejszy może być wybór raty malejącej. Kiedy wybierać raty równe, a kiedy malejące podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Większość kredytobiorców wybiera ratę równą jako sposób spłaty swojego zobowiązania. Jednak specyfika tego rozwiązania sprawia, że zadłużenie zmniejsza się bardzo powoli. Dlatego eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl wskazują, że wybór alternatywy, czyli raty malejącej, może okazać się korzystniejszy.
Czasem zbyt pochopnie podejmujemy decyzję przy wyborze kredytu gotówkowego. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chcemy z tej umowy zrezygnować. Wydaje nam się, że nie jest to już możliwe. Tymczasem możemy od niej odstąpić, o ile od daty podpisania kontraktu nie upłynęło więcej niż dwa tygodnie. Za sam fakt rezygnacji z tego zobowiązania nie zapłacimy ani złotówki – podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Łączna kwota zaległych płatności na koniec stycznia 2013 roku wyniosła 38,52 miliarda złotych i w ciągu ostatnich czterech miesięcy wzrosła o 1,49 miliarda złotych. W tym samym czasie w całej Polsce przybyło ponad 37 tysięcy dłużników – wynika z 22. edycji Raportu InfoDług, opracowanego przez BIG InfoMonitor.
Dopiero teraz na dobre rozpoczął się sezon wyprzedaży i okazji. Obniżki w niektórych sklepach sięgają nawet 70 proc. Magazyny "wietrzą" również sklepy internetowe - gdzie szukać noworocznych wyprzedaży w sieci?
Chciałabym kupić aparat fotograficzny. Niestety w tym momencie nie mam wystarczającej sumy pieniędzy, dlatego będę musiała wziąć kredyt. Koleżanka podpowiedziała mi, żebym zaciągnęła kredyt odnawialny. Czy tak powinnam zrobić? Czym jest kredyt odnawialny?
Chciałabym wziąć mały kredyt na zakup pralki. Niestety jakiś czas temu kupiłam na raty nową lodówkę i miałam problem z terminową spłatą tych rat. Spowodowało to, że znalazłam się na „czarnej” liście BIKu. Czy mimo to mogę nadal starać się o kredyt na mój zakup, a może znów mogę kupić pralkę na raty? Co ewentualnie mogę zrobić by zniknąć z tej listy?
Za sześć miesięcy zaczną obowiązywać nowe zasady udzielania pożyczek. Dłuższy czas na odstąpienie od umowy, objęcie przepisami wyższych kwot – to główne zmiany wynikające z nowej ustawy o kredycie konsumenckim, którą podpisał prezydent.
W zeszłym tygodniu zaciągnęłam kredyt na zakup telewizora. Pojawiła się jednak możliwość spłaty tego zobowiązania w całości już teraz. Czy istnieje możliwość wycofania się z tego kredytu? Czy pociągnie to za sobą jakieś dodatkowe koszty?
Już w listopadzie sklepy z upominkami i centra handlowe wypełniły się ludźmi, szukającymi prezentów dla najbliższych lub pierwszych rzeczy niezbędnych do przygotowania wigilijnej kolacji i dwóch świątecznych dni. Nieraz okazuje się, że koszty organizacji Świąt znacznie przewyższają nasze możliwości. Wielu zastanawia się wówczas, jak zwiększyć domowy budżet”. Poniżej przedstawiamy sposoby finansowania zakupów pułapki czyhające na nie dość uważnych klientów.
Choć odwrócony kredyt hipoteczny jest od dawna bardzo popularny w krajach wysoko rozwiniętych (USA, Europa Zachodnia), w Polsce na razie żaden bank nie zawarł go w swojej ofercie. Jak informują specjaliści ds. bankowości, wiele banków już podjęło pracę nad tą formą kredytu, niestety jeszcze w tym roku raczej nie będą go oferować - podaje Gazeta Bankowa.
Spółka Euro-net prowadząca sieć sklepów RTV Euro AGD wprowadzała konsumentów w błąd co do warunków sprzedaży ratalnej - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zobowiązał spółkę do zaniechania tej praktyki. Reklama "Raty 0%, bez żadnych kosztów" wcale nie oznaczała, że kredyt nic nie kosztuje.