Według danych Komendy Głównej Policji tylko w pierwszej połowie 2008 roku w wypadkach na polskich drogach zginęło ponad 20 tys. osób. Ratownicy medyczni przekonują, że statystyki nie byłyby tak przerażające, gdyby świadkowie wypadków potrafili udzielić pierwszej pomocy ofiarom.
Atak serca jest w Polsce częstą przyczyną zgonów. Choroba powoduje zatrzymanie akcji serca i obumieranie komórek mózgowych już po 3- 5 minutach. Reanimacja powinna być wiec podjęta niezwłocznie. W celu natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia życia coraz bardziej popularne stają się przenośne defibrylatory. Umiejscowienie ich w miejscach publicznych: urzędach, wielkopowierzchniowych sklepach, ośrodkach wypoczynkowych może przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności osób doznających ataku serca.
W Krakowie działa Motocyklowe Pogotowie Ratunkowe "R2", które od ponad roku współpracuje z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym. Tę nietypową jednostkę ratunkową tworzą miłośnicy motocykli, którzy pragną bezinteresownie nieść pomoc potrzebującym - pisze "Dziennik Polski".
Jednym z największych lęków starszych ludzi, którzy mieszkają samotnie a także najbliższych takich osób jest ten, że kiedyś przyjdzie dramatyczny moment, gdy będzie potrzebna szybka i fachowa pomoc, ale nie będzie komu jej wezwać. Co stanie się ze mną, gdy zasłabnę, dopadnie mnie zawał serca, wylew lub zapaść i zabraknie sił na dotarcia do telefonu? – zastanawiają się – I jak się przed tym zabezpieczyć?