Maksymalny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu i odsetek naliczanych za nieterminową spłatę – to niektóre z nowych regulacji chroniących konsumentów, którzy korzystają z usług firm pożyczkowych. Dziś, 11 marca 2016 roku, weszła w życie ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym, wprowadzająca między innymi istotne regulacje w zakresie kredytów konsumenckich.
W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.
Porównywanie ofert kredytowych nie należy do łatwych zadań, ponieważ banki stosują różne zasady naliczania kosztów. Jak wybrnąć z sytuacji, gdy jedna instytucja finansowa proponuje nam kredyt bez odsetek, ale z prowizją wynoszącą np. 10 procent, a druga nalicza jedynie odsetki na poziomie 10 procent?. Podpowiadamy również, że oferty o dokładnie takim samym koszcie wcale nie muszą być tak samo atrakcyjne.
W myśl ludowej mądrości „Chcesz przyjaciela stracić? - pieniędzy mu pożycz" warto dbać o to, aby kredyt jaki zaciągniemy w banku lub innej instytucji był dla nas „narzędziem" wspierającym realizację naszych planów, a nie utrapieniem i powodem zmartwień. Jak wynika z danych Biura Iinformacji Kredytowej, na koniec kwietnia 2015 r. zaległości w spłacie kredytów (rozumianych jako opóźnienie powyżej 90 dni), miało ok. 1,48 mln osób, które stanowią 9,88 proc. wszystkich kredytobiorców w Polsce.
Razem z mężem zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 60 tys. złotych w złotówkach. Słyszałam, że można sporo zaoszczędzić przenosząc kredyt do innego banku. Czy istnieje możliwość przeniesienia tego kredytu do innego banku, aby płacona przez nas rata miesięczna była niższa?
Zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu na sprzęt AGD. W związku z tym mam następujące pytanie: czy w momencie, gdy podpiszę z bankiem umowę kredytową, będę mogła się jeszcze z niej wycofać? Jeśli tak, to jakie konsekwencje takiego kroku będę musiała ponieść?
Jakiś czas temu zaciągnąłem kredyt na zakup nowego samochodu. Bank rozpisał mi spłatę jego rat na kilka lat. Ostatnio udało mi się zaoszczędzić trochę gotówki i chciałbym spłacić resztę kredytu jedną wpłatą. Zastanawiam się czy w takiej sytuacji możliwe jest skrócenie okresu spłaty zaciągniętego zobowiązania?
Wraz z żoną chcemy pomóc naszej córce i kupić jej mieszkanie. Mamy zaoszczędzoną pewną kwotę pieniędzy, ale i tak będziemy musieli posiłkować się kredytem hipotecznym. Ktoś nam podpowiedział, że cena zaciągniętego kredytu będzie zależała od poziomu wskaźnika WIBOR. Co to takiego i jaka jest zależność pomiędzy tym wskaźnikiem a kredytem hipotecznym? Na co powinniśmy zwracać uwagę odnośnie WIBOR, zaciągając zobowiązanie kredytowe na mieszkanie?
Mam zaciągnięty kredyt konsumencki (sfinansowałem nim zakup samochodu). Obecnie mam pewne problemy z jego spłatą. Ktoś mi podpowiedział, że mogę przeczekać trudny okres i wziąć coś takiego jak „wakacje kredytowe”. Czy to prawda? Czy naprawdę mogę na jakiś czas zaprzestać spłaty kredytu? Czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi kosztami i czy warto tak postąpić w mojej sytuacji?
Spłacam kredyt gotówkowy w banku. Z różnych powodów chciałbym jednak przesunąć dzień spłaty miesięcznych rat. Czy jest to możliwe?
Na dzisiejszym posiedzeniu członkowie RPP zdecydowali o podwyżce stóp procentowych. Dla posiadaczy kredytów oznacza to wyższe miesięczne raty. Od grudnia rata modelowego kredytu na 300 tys. złotych wzrosła o 50 złotych i wynosi 1680 złotych.
Mróz, śnieg, lód, silny wiatr - zima w tym roku niewątpliwie dała nam się we znaki. Czy zainspirowani temperaturą na zewnątrz możemy podobnie postąpić z naszym kredytem i zamrozić go na pewien czas? Związek Firm Doradztwa Finansowego podpowiada jak to zrobić.