Niedobór tauryny - składnika wytwarzanego w organizmie i znajdującego się w wielu produktach - może być przyczyną starzenia się zwierząt, mówią uczeni z Columbia University.
Obecnie najbardziej obiecującym lekiem przeciwstarzeniowym jest rapamycyna, znana ze swojego pozytywnego wpływu na życie i zdrowie w badaniach na zwierzętach. Aby uzyskać maksymalnie korzystne jej działanie, często podaje się tę substancję przez całe życie. Jednak nawet przy niskich dawkach mogą wystąpić negatywne skutki uboczne. Teraz testy na zwierzętach pokazały, że krótkotrwałe stosowanie rapamycyny ma takie same pozytywne efekty, jak leczenie przez całe życie. Być może więc można ją stosować u ludzi jako środek anti-aging.
Rapamycyna, lek stosowany zwykle, aby zapobiec odrzuceniu narządu po przeszczepie, może również spowolnić starzenie się ludzkiej skóry, mówią eksperci z Drexel University College of Medicine.
Wraz ze wzrostem średniej długości życia zwiększa się też liczba chorób związanych z wiekiem, w tym sarkopenii, czyli utraty masy mięśniowej w wyniku starzenia się. Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei wykazali, że dobrze znany lek może opóźniać związane z wiekiem osłabienie mięśni.