Jednym z większych wyzwań dla współczesnej medycyny jest szybkie i skuteczne leczenie ran. Liczba pacjentów cierpiących z powodu trudno gojących się zmian skórnych sięga w Polsce 100 tysięcy. W Stanach Zjednoczonych dochodzi nawet do 3 milionów.
Jest niezędny przy pieczeniu ciast czy przygotowaniu konfitur. Niektórzy nie wyobrażają sobie wypicia kawy czy herbaty bez dodania choćby jego jednej kostki, ale cukier może mieć także niekulinarne zastosowania. Bywa bardzo przydatny, przejrzyj listę niestandardowych jego zastosowań.
W przypadku nowotworów ginekologicznych często okazuje się, że interwencji chirurgicznej nie sposób uniknąć. Pozostająca po takich operacjach rana, wymaga szczególnego traktowania i higieny. Od naszej troski o nie zależy, jak szybko zagoją się i czy pojawiają się powikłania. W ramach programu „Jestem przy Tobie”, zapytaliśmy o to, jak dbać o rany pooperacyjne narządów rodnych Katarzynę Trzpiel, Przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Osoby starsze borykają się z wieloma problemami, które są dla nich wstydliwe i tym samym sprawiają, że zaczynają się izolować od otoczenia. Jednym z nich są przykre i uciążliwe rany przewlekłe. Niewiele się o nich mówi, a tymczasem problem dotyczy co najmniej 530 tys. osób rocznie (dane Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz na podstawie danych porównywalnych z innych krajów Europy). Dlatego tak ważna jest wiedza nie tylko seniorów, ale także ich opiekunów, na temat leczenia ran i zmniejszenia dyskomfortu osób, które cierpią z ich powodu. O tym m.in. mówią eksperci i organizatorzy kampanii „Zdrowi Wiekowi".
Skaleczenia, rozcięcia czy zadrapania to codzienność. Oczyszczanie ran jest powszechną i standardową procedurą, pozwalającą usunąć zanieczyszczenia i bakterie z rany. Ma również kluczowe znaczenie w prawidłowym gojeniu się różnego rodzaju zranień, które często przydarzają się nam w najmniej oczekiwanym momencie.
Terapia światłem spolaryzowanym stosowana jest w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji. Pomaga m.in. w leczeniu bólów i stanów zapalnych, a także wzmacnia nasz system odpornościowy.
Natura obdarzyła człowieka wieloma gatunkami roślin, które posiadają właściwości lecznicze. Przez wiele lat leki naturalne były główną, a często nawet jedyną bronią w ręku lekarza. Jednak w obecnych czasach naturalne preparaty lecznicze są przez nas często lekceważone. Coraz częściej sięgamy po popularne środki przeciwbólowe i lecznicze, chociaż w wielu przypadkach naturalne substancje i metody stosowane przez naszych przodków z pewnością przyniosłyby nam ukojenie. Warto jednak zadać sobie odrobinę trudu i poszukać naturalnych olejków oraz różnego rodzaju naturalnych produktów, które mają właściwości terapeutyczne i lecznicze.
Pojawienie się blizn towarzyszy procesowi gojenia się ran, ich wielkość oraz rodzaj zależy od wielu czynników. Znaczna część blizn nie wymaga interwencji lekarskiej, bywa jednak i tak, że rany nie goją się prawidłowo a powstałe blizny przybierają niepokojący wygląd.
Najczęściej z tymi problemami zgłaszają się do lekarza osoby 60-80 letnie. W skrajnych przypadkach pacjenci mają otwarte rany nawet od 40 lat. Żylne owrzodzenia podudzi stanowią jeden z najpoważniejszych problemów terapeutyczno-ekonomicznych w medycynie. Wiele osób w pewnym okresie życia cierpi na przewlekłe owrzodzenia kończyn dolnych. Większość z nich to owrzodzenia na tle niewydolności żylnej. Mogą one być następstwem nieleczenia żylaków, przebytej zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych lub innej przewlekłej niewydolności żylnej. U ponad połowy pacjentów choroba trwa ponad 10 lat i ma wiele nawrotów.
Udokumentowane badania a także obserwacje kliniczne przeprowadzane w Polsce i na świecie potwierdzają skuteczność stosowania światła spolaryzowanego w leczeniu trudno gojących się ran żylakowych podudzi a także charakterystycznych dla cukrzycy.