Zakaźne kolonie bakterii, czyli biofilm bakteryjny, które rozwijają się na przewlekłych ranach i urządzeniach medycznych, mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi i są trudne do leczenia. Teraz odkryto, że związki przeciwdrobnoustrojowe z mięty pieprzowej i cynamonu mogą zarówno zabijać biofilmy, jak i aktywnie wspomagać gojenie.
Substancja znajdująca się w olejkach eterycznych wspomaga proces gojenia skóry myszy, gdy stosuje się ją miejscowo na ranę.
Hiperglikemia to stan, w którym w osoczu krwi jest nadmierna ilość glukozy. Diagnozuje się ją przy poziomie cukru we krwi wyższym niż 11,1 mmol/l (200 mg/dl), choć objawy mogą stawać się zauważalne przy wyższych wartościach, takich jak 13,9-16,7 mmol/l (~250-300 mg/dl). Przewlekła hiperglikemia często prowadzi do uszkodzenia narządów.
Wynalazek inżyniera z Purdue University może poprawić jakość życia milionów ludzi cierpiących na owrzodzenia stopy cukrzycowej.
Związki zwane polifenolami, zawarte w zielonej herbacie, pomagają eliminować wolne rodniki, które mogą powodować nowotwór w wyniku zmian w DNA. Polifenole chronią zdrowe komórki, niszcząc te nowotworowe. Co więcej, wspomagają komórki skóry, odmładzając ją.
Nagietek jest powszechnie stosowany w leczeniu drobnych ran, infekcji skóry, użądleń pszczół, oparzeń słonecznych, czy brodawek. Może być też pomocny u pacjentów, którzy przeszli radioterapię.
Odkryto, że rany powstałe w ciagu dnia goją o 60 proc. szybciej niż te pojawiające się w nocy.
To jak wyglądają stopy i jaki jest ich stan może dać informacje o pewnych zaburzeniach czy chorobach. Sprawdź, czy takie objawy ciebie dotyczą - być może potrzebujesz konsultacji lekarskiej.
Powstają najczęściej w wyniku oparzeń, wypadków i operacji. Potrafią narazić na dyskomfort bez względu na wiek i płeć. Niechciane pamiątki na skórze, czyli blizny – czy są metody, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?
Odpowiedni poziom witaminy E w organizmie to jeden z głownych czynników zachowania młodego wyglądu. Wykazuje ona działanie przeciwutleniające, zapobiegając czynnikom przyspieszającym starzenie się.
Jednym z większych wyzwań dla współczesnej medycyny jest szybkie i skuteczne leczenie ran. Liczba pacjentów cierpiących z powodu trudno gojących się zmian skórnych sięga w Polsce 100 tysięcy. W Stanach Zjednoczonych dochodzi nawet do 3 milionów.
Jest niezędny przy pieczeniu ciast czy przygotowaniu konfitur. Niektórzy nie wyobrażają sobie wypicia kawy czy herbaty bez dodania choćby jego jednej kostki, ale cukier może mieć także niekulinarne zastosowania. Bywa bardzo przydatny, przejrzyj listę niestandardowych jego zastosowań.
W przypadku nowotworów ginekologicznych często okazuje się, że interwencji chirurgicznej nie sposób uniknąć. Pozostająca po takich operacjach rana, wymaga szczególnego traktowania i higieny. Od naszej troski o nie zależy, jak szybko zagoją się i czy pojawiają się powikłania. W ramach programu „Jestem przy Tobie”, zapytaliśmy o to, jak dbać o rany pooperacyjne narządów rodnych Katarzynę Trzpiel, Przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Osoby starsze borykają się z wieloma problemami, które są dla nich wstydliwe i tym samym sprawiają, że zaczynają się izolować od otoczenia. Jednym z nich są przykre i uciążliwe rany przewlekłe. Niewiele się o nich mówi, a tymczasem problem dotyczy co najmniej 530 tys. osób rocznie (dane Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz na podstawie danych porównywalnych z innych krajów Europy). Dlatego tak ważna jest wiedza nie tylko seniorów, ale także ich opiekunów, na temat leczenia ran i zmniejszenia dyskomfortu osób, które cierpią z ich powodu. O tym m.in. mówią eksperci i organizatorzy kampanii „Zdrowi Wiekowi".
Skaleczenia, rozcięcia czy zadrapania to codzienność. Oczyszczanie ran jest powszechną i standardową procedurą, pozwalającą usunąć zanieczyszczenia i bakterie z rany. Ma również kluczowe znaczenie w prawidłowym gojeniu się różnego rodzaju zranień, które często przydarzają się nam w najmniej oczekiwanym momencie.