Nawet u 20 proc. osób cierpiących na nowotwory wyniszczenie organizmu spowodowane brakiem odpowiedniego odżywiania jest bezpośrednią przyczyną zgonu. Niedożywienie diagnozuje się u 30 do nawet 90 proc. pacjentów, których dotyczy ta choroba. W ferworze nieustannie prowadzonych badań nad nowymi terapiami i ciągłego czekania na nowe leki przeciwnowotworowe, zapominamy o tym, co już istnieje, a ma ogromne znaczenie w procesie leczenia – prawidłowym odżywieniu organizmu.
4 lutego rusza kampania „To nie musi być wiek, to może być chłoniak”, która poświęcona jest edukacji w zakresie występowania i rozpoznawania chłoniaków. Celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że dolegliwości, które traktowane są jako typowe dla osób starszych nie zawsze są związane ze starością i mogą być wywołane przez chorobę nowotworową, która może rozwijać się podstępnie, a wczesne symptomy nie są charakterystyczne.
Nowotwory stały się jednym z największych zdrowotnych zagrożeń cywilizacyjnych naszych czasów. Pamiętajmy, że stała obserwacja organizmu, profilaktyka i systematyczna kontrola są najlepszymi narzędziami walki z rakiem. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby zachować czujność onkologiczną?
Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day) jest obchodzony już po raz szesnasty. Ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu, ma przypominać o zagrożeniu, jakie stanowią choroby onkologiczne i mobilizować systemy ochrony zdrowia do podejmowania stosownych działań prewencyjnych i naprawczych. W tym roku Polskie Towarzystwo Onkologiczne wskazuje na konieczność poprawy leczenia chorych na raka jajnika. Umieralność na ten nowotwór w Polsce jest o 15% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.
David Bowie, Anna Przybylska, Patrick Swayze, czy Steve Jobs to tylko niektóre znane osoby, które przegrały walkę z chorobą. Każdego roku tylko w Polsce na nowotwory umiera około 100 tys. osób. Jak pokazują statystyki, kluczowym elementem walki z rakiem jest jego wczesna diagnoza. Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić stan zdrowia?
Naukowcy ostrzegają, że regularnie używanie niektórych rodzajów świec zapachowych i innych podobnych produktów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka.
W wieku 69 lat zmarł Dawid Bowie. Legendarny artysta przez ostatnie 18 miesięcy chorował na raka. Odszedł 10 stycznia, w domu, w otoczeniu najbliższych.
Na raka pęcherza moczowego i jego powikłania umiera w Polsce ok. 3000 osób rocznie. Jedną z przyczyn tak trudnej sytuacji jest fakt, że o tej chorobie nie mówi się w Polsce wiele. Rak pęcherza moczowego pozostaje nowotworem zapomnianym, a obecna sytuacja chorych wymaga determinacji całego środowiska – podkreśla Polskie Towarzystwo Urologiczne wraz z Fundacją Wygrajmy Zdrowie.
Warzywa krzyżowe, czyli na przykład kapusta i brokuły, stanowią potężną pomoc w walce z rakiem. Dzięki zawartości sulforafanu chronią przed różnymi formami nowotworu.
Popularna na Zachodzie dieta pełna cukru może sprzyjać nowotworowi piersi.
Ludzie, którzy cierpią na halucynacje słuchowe, słyszą nieistniejące dźwięki lub głosy. Skąd się to bierze? Przyczyny mogą być fizyczne lub psychiczne.
Aż 90 proc. nowotworów piersi wykrywają same kobiety w wyniku autobadania. Co ważne, spośród wszelkich namacalnych zmian w obrębie piersi aż 75 proc. to zmiany nie będące rakiem, a jedynie łagodną torbielą, włókniakiem czy tłuszczakiem. Nie wszystkie kobiety jednak stosują tę prostą, a jak skuteczną technikę diagnostyczną.
Rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów onkologicznych jest zdecydowanie wyższe niż w populacji generalnej. W zależności od umiejscowienia nowotworu oraz typu leczenia, depresja dotyka od kilkunastu do nawet 40 proc. pacjentów. Zaburzenia te są przyczyną nie tylko gorszej jakości życia chorych, ale mają także znaczenie dla tzw. wskaźników obiektywnych. Przykłady tych wskaźników to częstsze okresy hospitalizacji, wyższe ryzyko samobójstwa, a przede wszystkim wyższa śmiertelność.
Utrzymany w teledyskowym rytmie i stylu dramat o walce z rakiem może budzić skrajnie różne odczucia - od zachwytu po niesmak albo rozczarowanie.
W ciągu niespełna dwóch lat od uruchomienia portalu www.onkomapa.pl, ponad 230 tysięcy osób aktywnie poszukiwało lub dzieliło się informacją na temat publicznego leczenia onkologicznego w Polsce. Pacjenci i ich bliscy recenzują na portalu placówki onkologiczne oraz lekarzy. Od niedawna liczba ocenianych ośrodków wzrosła z 40 do 911 i objęła nie tylko szpitale, ale również przychodnie, ośrodki radioterapii oraz ośrodki diagnostyczne. Ponadto portal skupia informacje o blisko 2000 lekarzach pomagających na co dzień osobom chorym na raka.