Rak piersi czy rak jajnika to jedne z najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polek. Tymczasem części z nich można by uniknąć, gdyby zadbać wcześniej o profilaktykę. W wielu przypadkach za wystąpienie choroby odpowiada mutacja genetyczna. Jej wczesne wykrycie pozwala podjąć odpowiednie działania profilaktyczne albo szybko przystąpić do leczenia, co znacznie zwiększa szansę na wyzdrowienie.
Proste badania genetyczne pozwalają nie tylko leczyć ale też zapobiegać chorobom. Dzięki postępom w badaniach genetycznych dostępnych jest coraz więcej testów umożliwiających dokładną ocenę predyspozycji genetycznej.
Nie chodzi o to, że jedni mają więcej genetycznego szczęścia, a inni mniej - poza czynnikami dziedziczonymi i stylem życia, za rozwój raka może odpowiadać przypadek, a przynajmniej nie wiadomo czy są jakieś określone przyczyny, dla których w pewnych przypadkach przy replikacji DNA występuje błąd i zaczyna rozwijać się nowotwór.
Diagnoza raka jest zwykle dla pacjenta tak dużym szokiem, że w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie lekarskim nie jest w stanie przyjąć wielu informacji dotyczących swojego leczenia. Z kolei lekarze często nie mają dość czasu, by dokładnie wszystko wyjaśnić pacjentowi w czasie kolejnych wizyt. Jak radzić sobie z tą sytuacją, podpowiada dr n. med. Alicja Heyda, psychoterapeuta i psychoonkolog w Centrum Onkologii IMSC w Gliwicach.
Rak stanowi obecnie jedną z głównych przyczyn (dokładnie - drugą) śmierci na całym świecie. Jednocześnie szacuje się, że liczba chorych będzie wzrastała. Mimo dostępnych coraz skuteczniejszych terapii, choroba pozostaje bardzo poważnym zgarożeniem dla życia. Teraz odkryto, że pomocna w walce z nią może być witamina C.
Międzynarodowy zespół badawczy ostrzega, że otyłość ma ścisły związek z dużym ryzykiem różnych rodzajów raka - oznacza większe zagrożenie jedenastoma nowotworami.
Rak jelita grubego zalicza się do jednego z najczęściej występujących typów nowotworów złośliwych. W Polsce mutację genu odpowiedzialnego za rozwój tej choroby może mieć nawet 1 na 100 osób. Badania profilaktyczne, a wśród nich badanie genetyczne, to szansa na zdrowe i długie życie.
Statyny to jedne z najpopularniejszych środków stosowanych na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i dla ochrony przed zawałami oraz udarami. Kolejne badania potwierdzają jednak, że leki te mogą mieć znacznie szersze zastosowanie - mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka różnych rodzajów nowotworu.
Raka nie wybrałam, wybrał mnie sam – Jolanta Jędroszkowiak z delikatnym uśmiechem pracuje w ogrodzie i z czułością głaska psa. Choć wielu mogłoby pozazdrościć jej pogody ducha, główna bohaterka spotu promującego nową kampanię Amazonek Jest jak Jest – Mam wybór! ma za sobą długą i pełną wyzwań podróż.
Kobiety, które pozostają aktywne fizycznie i utrzymują prawidłową wartość BMI, mają niższe ryzyko zachorowania na nowotwór endometrium.
Największe obawy Polaków związane z wystąpieniem choroby nowotworowej dotyczą szeroko pojętych problemów z opieką zdrowotną. Lękiem napawa nas również wizja utraty pracy oraz braku zabezpieczenia finansowego rodziny.
Łopian większy (łac. Arctium lappa) od wieków stosowany był w leczeniu różnych chorób, w tym zapalenia stawów czy cukrzycy.
Rocznie w Polsce diagnozuje się około 2 do 2,5 tysiąca przypadków zachorowania na czerniaka. Z tego 3-15 procent stanowią tak zwane czerniaki występujące rodzinnie, do których predyspozycje dziedziczymy w genach. Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest wykrycie choroby we wczesnym stadium, co daje blisko 100-procentową szansę na całkowite wyleczenie.
Amazonki rozpoczynają kampanię edukacyjną skierowaną do kobiet zmagających się z zaawansowanym rakiem piersi, pod hasłem „Jest jak Jest - Mam wybór!”. – Naszym celem jest uświadomienie jak najszerszej rzeszy pacjentek, że mają możliwość wyboru metod leczenia – mówi Krystyna Wechmann, założycielka i Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.
Z ostatniego raportu Global Burden of Disease Cancer Collaboration wynika, że w samym 2015 roku zdiagnozowano 17,5 milionów nowych przypadków raka.