Październik to miesiąc, w którym bardzo dużo mówi się o raku piersi i walce z tym nowotworem. Kobiety są zachęcane do profilaktyki w przeróżny sposób – przez kampanie społeczne, gwiazdy, media. Mimo to część pań nadal coś powstrzymuje przed wizytą u lekarza. Dlaczego tak wiele kobiet jak ognia unika badań?
Poziom witaminy D jest znaczący dla prognozy walki z rakiem piersi. Niski poziom witaminy D może sprzyjać wzrostowi raka piersi i przerzutom.
Starszy wiek wiąże się z większą zapadalnością na wiele chorób. Jednym ze schorzeń, które zdecydowanie częściej rozpoznaje się u seniorów są chłoniaki - nowotwory układu chłonnego. Ryzyko ich wystąpienia u 70-latka jest aż trzydziestokrotnie wyższe niż u 20-latka.
Nudności i wymioty, wypadanie włosów, zapalenia śluzówek, infekcje skórne to tylko niektóre z najczęściej występujących skutków ubocznych chemioterapii. Każdy pacjent poddawany terapii onkologicznej musi liczyć się z tym, że jej specyfiką jest duże ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Jednak działania te są niejako wpisane w koszty tego leczenia. Program „Jestem przy Tobie” wspiera kobiety zmagające się z nowotworami narządów rodnych i ich bliskich. O skutkach działań niepożądanych oraz o sposobach ich minimalizowania mówi dr n.med. Jarosław Woroń z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie.
Nawracające krostki w jamie ustnej? Zazwyczaj to nic groźnego, ale czasem mogą być wczesnym objawem nowotworu. Jedną z osób, która jako pierwsza dostrzeże niepokojące zmiany może być dentysta.
Każdego roku w Polsce u około 250-500 kobiet nowotwór jest diagnozowany w trakcie ciąży lub do roku po jej rozwiązaniu. Niestety lekarze obserwują stały wzrost zachorowań. Co gorsze niektórzy lekarze bagatelizują guzy u kobiet w ciąży, bo uważają, że zmiany są związane z przebudową gruczołu piersiowego i przygotowaniem do laktacji. Nadal panuje też groźny mit, że ciąża chroni przed rakiem.
Rocznie nowotwór piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu[1]. W październiku, miesiącu walki z rakiem piersi, głośno mówi się o profilaktyce tej choroby, ale to również dobry moment, by zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się pacjentki oraz pokazać rozwiązania, które pomagają znaleźć siłę do walki z nowotworem. Eksperci podkreślają, że jednym z nich może być odpowiednie żywienie.
Pod względem leczenia raka prostaty Polska znacząco odbiega od europejskich standardów. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych nowoczesne leki hormonalne są stosowane jeszcze przed chemioterapią, co pozwala poprawić jakość życia pacjentów i wydłużyć je nawet o cztery lata. Natomiast w Polsce lekarzy ograniczają sztywne wytyczne i brak dostępu do nowoczesnych terapii. W efekcie walkę z rakiem prostaty przegrywa średnio co trzeci mężczyzna.
Chrzan japoński, czyli wasabi, rośnie naturalnie w Japonii, ale i jest także uprawiany w Korei i na Tajwanie. Tradycyjnie korzeń chrzanu japońskiego jest wykorzystywany do wytwarzania ostrej przyprawy dodawanej do ryb, szczególnie do sushi. Wasabi może mieć też zastosowanie medyczne.
Badacze z Johns Hopkins Medicine pracują nad nowym sposobem diagnozy nowotworu. Biopsja nie będzie już potrzebna. Wystarczy nowa technika badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.
Pacjenci z nowtworami nierzadko szukają wszelkich możliwych sposobów na walkę z chorobą. Niektórzy nawet wybierają alternatywne sposoby leczenia rezygnując z osiągnięć medycyny zachodniej. Ludzie ci jednak mają dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci niż pacjenci poddający się standardowym terapiom.
Badania krwi pozwolą na wczesne wykrycie różnych form raka. Wystarczy na ich podstawie ocenić określone fragmenty DNA, by ustalić mozliwość występowania choroby.
Rak trzustki jest trudny do wykrycia. Zazwyczaj diagnoza jest możliwa dopiero przy guzach znacznej wielkości. Tymczasem szybkie rozpoznanie choroby daje szanse na skuteczne leczenie. Teraz okazuje się, że może w tym pomóc proste badanie krwi.
Oto przyjemny sposób na długowieczność - picie kawy. Kawa zawiera duże ilości antyoksydantów, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
Od kilku lat obserwowany jest stały i dynamiczny wzrost zachorowań na czerniaka. W Polsce, co 10 lat podwaja się liczba chorych. Tak jak w przypadku innych nowotworów najważniejsza jest profilaktyka - 90% wcześnie wykrytych zmian można całkowicie wyleczyć. Odpowiednie samobadanie pozawala na uniknięcie zachorowania lub wczesne wykrycie nowotworu.