Światowy Fundusz Badań Nad Rakiem (The World Cancer Research Fund, WCRF) ocenił dane zbierane przez kilkadziesiąt lat uznał, że istnieje związek pomiędzy otyłością dwunastoma rodzajami raka.
Wyższy poziom witaminy D w organizmie oznacza niższe ryzyko rozwoju raka. Witamina D jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Częściowo dostarcza się ją także z diety.
W Kalifornii trwa process sądowy, w którym strona pozywająca chce przekonać, że na kawie powinny być umieszczane ostrzeżenia dotyczące wyższego ryzyko zachorowania na raka. W kawie obecny jest bowiem akrylamid, związek, który może być rakotwórczy. Czy to jednak oznacza, że należy unikać porannego cappuccino?
Globalne wskaźniki przeżywalności pacjentów z nowotworami rosną, informuje prestiżowy magazyn medyczny the Lancet. Nie rosną one jednak we wszystkich krajach.
Od dawna wiadomo, że przedłużający się stres ma zły wpływ na nasze zdrowie, sprzyjając rozwojowi wielu chorób i to zarówno ciała, jak i duszy. Teraz japońscy badacze do listy problemów zdrowotnych wywoływanych przez stres dołączają powstawanie nowotworu.
Pij kawę, twoja wątroba będzie ci za to wdzięczna. Trzy filiżanki tego napoju dziennie oznaczają zmniejszenie ryzyka raka i marskości wątroby o kilkadziesiąt procent.
Od dawna wiadomo, że cukier może sprzyjać rozwojowi raka. Teraz jednak dokładniej ustalono, jak wpływa na rozrost nowotworów.
Badacze z Johns Hopkins Medicine pracują nad nowym sposobem diagnozy nowotworu. Biopsja nie będzie już potrzebna. Wystarczy nowa technika badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.
Wirusowe zapalenie wątroby dotyczy 325 milionów ludzi na całym świecie. Trzeba więcej zrobić, aby zwalczać zagrożenia, na jakie narażona jest światowa populacja z powodu rozprzestrzeniania się wirusa tej choroby, apelują eksperci.
Chemicy z Katedry Technologii Leków i Biochemii Politechniki Gdańskiej, z zespołu kierowanego przez prof. Jerzego Konopę, zaprojektowali struktury i zsyntetyzowali 40 nowych związków. Szeroko zbadano ich aktywność cytotoksyczną wobec kilkunastu linii komórek nowotworowych oraz aktywność wobec nowotworów ludzkich przeszczepionych na zwierzęta. Trzy spośród przebadanych związków bardzo pozytywnie reagują na nowotwory trzustki. Wynik ten stanowi podstawę do opracowania leku na ten najtrudniejszy w leczeniu rodzaj nowotworu.
Palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka co najmniej 17 rodzajów nowotworów i zabiera życie ponad sześciu milionom ludzi każdego roku. Dzieje się tak dlatego, że dym papierosowy zmienia DNA w komórkach i sprawia, że stają się podatne na rozwój raka.
Osoby cierpiące na otyłość i diabetycy mają wyższe ryzyko raka wątroby.
Od rana marzysz o kawie i ranek przedłuża się wraz z kolejną filiżanką tego napoju? Być może ochotę na kawę masz zapisaną w DNA, wynika z badań opublikowanych w magazynie Scientific Reports.
Masz nadwagę? Nie odkładaj dłużej decyzji o odchudzaniu. Nadmiar kilogramów sprzyja rozwojowi aż trzynastu nowotworów.
Tegoroczny Światowy Dzień WZW jest obchodzony pod hasłem: „Poznaj WZW - działaj teraz" („Know hepatitis - Act now"). WHO ma nadzieję na zminimalizowanie zagrożenia wirusową chorobą wątroby.