Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego School of Medicine rzucili nowe światło na rozwój raka wątroby, szóstego najczęściej diagnozowanego nowotworu i czwartej najczęstszej przyczyny zgonów z powodu raka na świecie. Okazuje się, że zachodzi interakcja między metabolizmem komórkowym a uszkodzeniem DNA, która napędza rozwój stłuszczeniowej choroby wątroby w raka.
Wśród ludzi otyłych utrata wagi osiągnięta dzięki operacji bariatrycznej wiąże się z o 32 proc. niższym ryzykiem zachoroania na raka i 48 proc. niższym ryzykiem zgonu z powodu raka w porównaniu z osobami, które nie przeszły takiego zabiegu.
Wiadomo, że rak wątrobowokomórkowy, rodzaj raka wątroby związany z zakażeniami wirusem zapalenia wątroby, ma wysoki wskaźnik nawrotów po usunięciu guzów. Ostatnie postępy w terapii przeciwwirusowej zmniejszyły liczbę dotkniętych nim pacjentów, ale otyłość i cukrzyca są czynnikami w rozpowszechnieniu raka tego rodzaju. Jednak wpływ tych czynników na przeżycie pacjentów i nawrót nowotworu nie był jasny.
Szacuje się, że około jedna na cztery osoby dorosłe na świecie ma chorobę wątroby, która jest też czynnikiem ryzyka choroby serca.
Wskaźniki zapadalności na 17 z 34 form nowotworu rosną w kolejnych młodszych pokoleniach, mówią eksperci z USA. Rzecz dotyczy m. in. raka piersi, trzustki i żołądka.
Niezamierzona utrata masy ciała wiąże się ze wzrostem ryzyka diagnozy raka w kolejnym roku.
Stosowanie leków o działaniu hipoglikemizującym z grupy agonistów GLP1 wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju marskości i raka wątroby u osób chorych na cukrzycę typu 2 i przewlekłą chorobę wątroby.
Wiele osób codziennie sięga po napoje dosładzane cukrem, co może zagrozić zdrowiu wątroby. Właśnie sprawdzono związek pomiędzy spożyciem napojów słodzonych cukrem i sztucznie słodzonych a występowaniem raka wątroby i przewlekłych chorób tego narządu u kobiet.
Jednemu na dziesięć przedwczesnych zgonów można by zapobiec, gdyby ludzie przynajmniej w połowie wypełniali zalecenia dotyczące poziomu aktywności fizycznej, mówią eksperci z Uniwersytetu Cambridge.
Kwas acetylosalicylowy może zmniejszać ryzyko nowotworów układu pokarmowego o 22 do nawet 38 proc.
Nowe badania sugerują, że szafran wykazuje istotne działanie chemoprewencyjne przeciwko rakowi wątroby.
Wiele osób sięga po jedzenie wzbogacone w błonnik, aby wspomóc odchudzanie i zapobiec chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca czy nowotwory.
Jak obliczyli Amerykanie, liczba zgonów z powodu raka wzrosła do 10 milionów, a liczba nowych przypadków wzrosła do ponad 23 milionów na całym świecie w 2019 roku.
Sprawność fizyczna jest istotniejsza dla poprawy stanu wątroby u pacjentów ze stłuszczeniem tego organu niż utrata masy ciała.
Codzienne picie kilku filiżanek kawy może wiązać się z niższym ryzykiem zachorowania na raka prostaty.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem