Jak pisze "Życie Warszawy", kampanie mające na celu popularyzowanie badań przynoszą czasem wręcz odwrotne skutki, ludzie nie chcą poddawać się badaniom kontrolnym, ponieważ boją się dowiedzieć, że coś im dolega.
Z okazji Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy w Warszawie obyła się konferencja podczas, której podjęto temat świadomości zdrowotnej Polek.
Dość ekscentryczny, ale coraz bardziej popularny pomysł na prezent - zamiast drogich perfum, chętnie obdarowujemy bliskich np. drogą szczepionką, pisze „Metro”.
Pomimo istnienia programów profilaktycznych dzięki, którym można uniknąć lub pokonać raka szyjki macicy, nadal nie wszystkie kobiety mają dostęp do specjalistycznych badań.
Każdego roku 50 tysięcy kobiet dowiaduje się, że są chore na raka szyjki macicy, a 25 tysięcy umiera na tę chorobę. Mimo, że profilaktyka odgrywa ogromną rolę w walce z rakiem większość kobiet nie ma dostępu do programów i badań profilaktycznych. Wprawdzie badania cytologiczne dostępne są w całej Europie, ale głównie dla tych kobiet, które wiedzą, że mogą o nie poprosić lub dla tych, które stać, by za nie zapłacić.
Około połowa Polek i Polaków nie poddaje się regularnie badaniom profilaktycznym, wynika z badania opinii przeprowadzonego w ramach programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia”. Głównym powodem jest przekonanie respondentów o swojej dobrej kondycji zdrowotnej.
Polska niechlubnie przoduje w statystykach śmiertelności w Europie. Coraz większa liczba osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia, nowotwory, cukrzycę czy osteoporozę, należące do grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Choroby cywilizacyjne to schorzenia związane z negatywnymi skutkami życia w warunkach wysoko rozwiniętej cywilizacji. Zaliczamy do nich: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, nowotwory, cukrzycę, osteoporozę, POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) oraz choroby alergiczne.
Od 15 listopada br. ruszyła kampania reklamowa na rzecz popularyzacji zapisów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, realizowana dla Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Szybko postawiona diagnoza to wielu przypadkach podstawa skutecznej terapii. Czas jest szczególnie cenny w przypadku chorób nowotworowych.
Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała Gardasil, pierwszą i jedyną na świecie czterowalentną szczepionkę, zapobiegającą rakowi szyjki macicy oraz stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu powodowanym zakażeniem wirusami HPV (typ 16, 18).