Rak piersi oraz rak szyjki macicy są, po chorobach układu krążenia, częstą przyczyną zgonu wśród kobiet w Polsce. Jednak Polki wciąż boją się badać i często decydują się na wizytę u lekarza, gdy objawów choroby po prostu nie da się już dłużej ignorować. W ten sposób pozbawiają się szansy na to, by pokonać raka - alarmują specjaliści.
Ruszyła III edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka". Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju po raz kolejny rozpoczynają walkę z nowotworami.
By zmienić niepokojące statystyki umieralności z powodu nowotworów Polska Unia Onkologii organizuje konkurs Zdrowa Gmina. jego celem jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Ministerstwo Zdrowia musi poprawić wdrażanie „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych". Kontrolerzy podkreślają, że część dotychczasowych przedsięwzięć jest zbyt kosztowna, źle zaplanowana, źle nadzorowana i mało efektywna.
Cytologia jest niezwykle ważnym badaniem, które pomaga wykryć stany przednowotworowe i raka szyjki macicy, a wczesna diagnoza może pomóc wyleczyć je całkowicie. W Polsce kobiety mają już dostęp do nowoczesnego rozwiązania w dziedzinie badań cytologicznych - cytologii cienkowarstwowej (LBC).
Trwa kampania społeczna „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię", która powstała w oparciu o pomysł uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie. Ma ona na celu zachęcenie kobiet do systematycznego wykonywania cytologii.
Fundacja Urszuli Smok Podaruj Życie już po raz drugi zainauguruje Ogólnopolski Miesiąc Walki z Rakiem organizując prozdrowotną akcję pod tytułem Marsz Nadziei i Życia. Jego celem jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie społeczeństwu sytuacji osób chorujących onkologicznie.
Nowe badania dowodzą, że ryzyko zachorowania na raka wśród Latynosów, przebywających w Stanach Zjednoczonych jest o 40 procent większe niż wśród Latynosów, mieszkających w Ameryce Łacińskiej. Nawet uwzględnienie poprawki, dotyczącej większej wykrywalności raka w Stanach nie podważa wyników badań.
Badania przeprowadzone w Centrum Badań nad Nowotworami w Georgetown University Medical Center pokazują, że osoby, które porozmawiały ze swoimi dziećmi o wynikach testu określającego ryzyko zachorowań na raka, były o wiele bardziej zadowolone.
Cytomammobus to przychodnia na kółkach wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, z trzema pracowniami: mammograficzną, cytologiczną i ultrasonograficzną.
7 marca w budynku gdańskiego Atheneum Gedanense Novum odbędzie się konferencja popularno-naukowa „Piękna i Bestia - Kobieta w walce z rakiem" mająca na celu rozpowszechnianie wiedzy o nowotworach kobiet. Jej organizatorem jest Koło Naukowe BIO-MED, działające przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku.
Do 14 lutego na Plantach można oglądać plenerową wystawę fotografii wielkoformatowych „Masz wiele powodów żeby żyć”, która jest częścią kampanii społecznej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia „4 Pory Roku dla Zdrowia” na rzecz aktywnej profilaktyki w walce z nowotworami u kobiet.
Stowarzyszenie Damy Radę prowadzi kampanię walki z rakiem szyjki macicy. Ma ona na celu podniesienie świadomości kobiet, a tym samym polepszenie profilaktyki w walce z tą chorobą. Kolejne znane kobiety - Jolanta Kwaśniewska, Elżbieta Radziszewska oraz Joanna Kluzik - Rostkowska, udzieliły patronatu kampanii i spotkaniom poświęconym walce z rakiem szyjki macicy i profilaktyce jego zapobiegania.
15 stycznia odbędzie się uroczysta premiera kalendarza „Dbamy o Nasze Życie!” przygotowanego w ramach kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. W kalendarzu na 2009 rok pojawi się 12 znanych Polek, które wraz ze swoimi przyjaciółkami przypominają nie tylko o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, ale także zwracają uwagę na naszą odpowiedzialność za zdrowie bliskich i przyjaciół.
Tylko nietypowy czas przypomina nam o ryzyku chorób i skłania do poddania się badaniom profilaktycznym, informują norwescy naukowcy.