Każdy moment jest dobry na rzucanie palenia. Pozbycie się nałogu polepsza samopoczucie, wygląd i pozwala uchronić się przed rożnymi dolegliwościami. Aby zwiększyć motywację do walki z nałogiem, warto uświadomić sobie związane z tym korzyści. Im bardziej konkretne dane, tym bardziej sprecyzowany cel i rozumienie zyskanego dzięki wysiłkowi dobra.
Rak nie zawsze daje dolegliwości, a trwająca chwilę cytologia może uratować życie! Katowicki Szpital Położniczo-Ginekologiczny przy ulicy Łubinowej zaprasza 10 grudnia 2011 na bezpłatne badania cytologiczne w ramach akcji „Biała sobota”.
Rak szyjki macicy, to podstępna choroba, która przez wiele lat rozwija się, nie dając żadnych objawów. Kiedy pojawią się pierwsze symptomy, zwykle jest już za późno na ratunek. Jedyną szansą na wczesne wykrycie choroby jest odpowiednia profilaktyka i badania przesiewowe (cytologia).
Testy identyfikujące wirusa HPV powinny być pierwszym narzędziem stosowanym przy wykrywaniu raka szyjki macicy, z kolei sama cytologia powinna być wykonana u pacjentek, u których obecność wirusa HPV została już stwierdzona - donosi The Lancelot Oncology.
W dniach 25-31 maja 2011 r. trwać będzie Europejski Tydzień Walki z Rakiem, zapoczątkowany w roku 1989, pod przewodnictwem Europejskiej Ligi Walki z Rakiem we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Rakiem (European Partnership for Action Against Cancer 2011-2013). Polska aktywnie włącza się w idee promowane przez Stowarzyszenie. Tematem przewodnim kampanii w roku 2011 jest Zdrowy Styl Życia.
Nikt nie spodziewałby się, że wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który jest odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy może mieć swój udział również w rozwoju nowotworu płuc. Takie dane zostały opublikowane z początkiem kwietnia przez HealthDay News.
Likopen jest potężnym przeciwutleniaczem, który - jak wskazują badania - może stanowić „lek" przeciwnowotworowy i środek powstrzymujący wiele innych chorób.
Zachorowalność na nowotwory w Polsce jest wciąż niepokojąca. Polacy niechętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. Pilotażowa edycja konkursu Zdrowa Gmina pokazała, że zaangażowanie gmin w budowanie świadomości zdrowotnej wśród mieszkańców przynosi rezultaty. Dlatego Polska Unia Onkologii kontynuuje program Zdrowa Gmina, rozszerzając go na kolejne województwa.
Ministerstwo Zdrowia nawiązało współpracę z Polskim Radiem i w każdy wakacyjny weekend odwiedza inne miejsce i dociera z informacją o populacyjnych programach profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy, które są realizowane w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
Ministerstwo Zdrowia umieściło na swej stronie internetowej „Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Kodeks pracy", zgodnie z którym w ramach badań profilaktycznych pracowników obowiązkowe będą badania diagnostyczne w celu wykrycia raka szyjki macicy kobiet w wieku 25-59 lat oraz raka piersi kobiet w wieku 50-69. Nowe prawo uchodzi za kontrowersyjne.
Rak piersi oraz rak szyjki macicy są, po chorobach układu krążenia, częstą przyczyną zgonu wśród kobiet w Polsce. Jednak Polki wciąż boją się badać i często decydują się na wizytę u lekarza, gdy objawów choroby po prostu nie da się już dłużej ignorować. W ten sposób pozbawiają się szansy na to, by pokonać raka - alarmują specjaliści.
Ruszyła III edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka". Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju po raz kolejny rozpoczynają walkę z nowotworami.
By zmienić niepokojące statystyki umieralności z powodu nowotworów Polska Unia Onkologii organizuje konkurs Zdrowa Gmina. jego celem jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Ministerstwo Zdrowia musi poprawić wdrażanie „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych". Kontrolerzy podkreślają, że część dotychczasowych przedsięwzięć jest zbyt kosztowna, źle zaplanowana, źle nadzorowana i mało efektywna.
Cytologia jest niezwykle ważnym badaniem, które pomaga wykryć stany przednowotworowe i raka szyjki macicy, a wczesna diagnoza może pomóc wyleczyć je całkowicie. W Polsce kobiety mają już dostęp do nowoczesnego rozwiązania w dziedzinie badań cytologicznych - cytologii cienkowarstwowej (LBC).