W Polsce, pomimo stale malejącej liczby zachorowań na raka szyjki macicy, odnotowuje się jeden z wyższych wskaźników umieralności wśród państw Europy Centralnej. Oznacza to, że wśród Polek rośnie świadomość regularnych badań profilaktycznych. O ich konieczności przypominają organizatorzy kampanii „Dla niej. Możemy więcej” w Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Około 6 tysięcy Polek umiera każdego roku z powodu późno wykrytych nowotworów ginekologicznych. W naszym kraju śmiertelność związana z rakiem szyjki macicy jest aż o 70 procent wyższa niż przeciętna dla krajów UE. Tę wysoką umieralność podsyca jeszcze strach przed rozpoznaniem raka. Nie pomaga z nią walczyć także obawa przed diagnozą, skryty przebieg choroby oraz brak wiedzy na temat dostępnego leczenia.
Osoby cierpiące na choroby nowotworowe narządów rodnych nie mogą w pełni cieszyć się letniego wypoczynku, tak jakby tego chciały. Leczenie nowotworu nie zawsze pozwala np. na opalanie się. Program „Jestem przy Tobie” zapytał Barbarę Jobdę – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych o to, czy kobiety w trakcie leczenia i bezpośrednio po nim powinny szczególnie uważać na słońce, jakie aktywności fizyczne są wskazane latem, a także jak się przygotować do wakacyjnych podróży.
Operacja to zawsze bardzo ciężkie przeżycie. Tym cięższe, jeżeli dotyczy intymnej sfery życia i narządów rodnych kobiety. Co zrobić, aby po takim doświadczeniu wrócić do sprawności fizycznej i seksualnej? Katarzyna Trzpiel, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego podpowiada, kiedy można myśleć o ćwiczeniach, jak je wykonywać i czy można je wykonywać samemu w domu, czy lepiej pod okiem rehabilitanta.
Nowotwory stanowią obecnie drugą przyczynę (pierwsza to choroby serca i układu krążenia) śmierci w zakresie globalnym. Badania dowiodły, że poza czynnikami genetycznymi, na rozwój różnych form raka wpływ ma styl życia, w tym dieta. Poniżej przedstawiamy listę produktów, które wykazują silne działanie antynowotworowe.
Kobiety powyżej 65 lat powinny poddawać się badaniom ginekologicznym, mogą bowiem cechować się znacznie wyższym ryzykiem raka szyjki macicy niż wcześniej sądzono.
Uczeni ze Stellenbosch University w Republice Południowej Afryki odkryli, że należący do formacji roślinnej fynbos miodokrzew może pomóc zatrzymać rozwój raka piersi.
Choroba nowotworowa i wynikające z niej operacje, zwłaszcza narządów rodnych i piersi sprawiają, że kobiety czują się mniej atrakcyjne i tracą zainteresowanie życiem seksualnym. Temu ostatniemu elementowi życia nie sprzyjają także skutki uboczne operacji ginekologicznych, jakimi są zrosty w obrębie narządu rodnego. Program „Jestem przy Tobie” zapytał dr n. med. Krzysztofa Gawrychowskiego, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Ginekologii Onkologicznej dla Mazowsza o to, czym są zrosty i jak im zapobiegać.
W krajach Unii Europejskiej co dwie minuty diagnozowany jest u kobiet rak piersi, a co sześć minut jedna z nich umiera na ten nowotwór. W Polsce choroba ta wykrywana jest rocznie u ponad 14 tys. pań, a połowa z nich przegrywa z nowotworem. Z kolei na raka szyjki macicy rocznie zapada ok. 4 tys. Polek i również blisko co druga z nich przegrywa walkę o życie.
Każda kobieta wie, że wizyta u ginekologa to nic przyjemnego, ale z pewnością każda kolejna jest łatwiejsza od pierwszej. Polki udają się do lekarza tej specjalności tylko wtedy, gdy intymny problem stanowi dyskomfort w codziennym życiu. Częściej niż do ginekologa chodzą do… dentysty - wynika z badań zleconych przez fundację MSD dla Zdrowia.
Masowe badania pod kątem raka szyjki macicy przyczyniły się w sposób znaczący do ograniczenia zapadalności na tę chorobę, a co za tym idzie śmiertelności z jej powodu. Nowe prace prowadzone przez Karolinska Institutet wskazują, że testy ukierunkowane na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) pomogłyby przedłużyć czas między kolejnymi badaniami w porównaniu do testów bazujących na komórkach.
Kobiety chore na nowotwory ginekologiczne i ich bliscy muszą codziennie zmagać się z poważnymi i trudnymi pytaniami – począwszy od tego, gdzie szukać pomocy, aż po dylematy jak wspierać żonę, mamę czy przyjaciółkę. Właśnie rusza kampania edukacyjna „Dla niej. Możemy więcej”, której celem jest zwrócenie uwagi na psychologiczne, intymne i społeczne problemy kobiet, u których zdiagnozowano nowotwory ginekologiczne.
Rozpoczęła się V edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna bo Zdrowa”. Celem kampanii jest zmiana podejścia kobiet do własnego zdrowia i przypominanie kobietom o potrzebie wykonywania regularnych badań ginekologicznych.
W ostatnich latach notuje się istotny wzrost zgonów kobiet w średnim wieku z powodu przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych na receptę, informuje amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention).
Nic tak nie przykuwa uwagi całego świata do poważnego problemu zdrowotnego jak nazwisko wielkiej sławy. W konsekwencji mamy obecnie do czynienia z "efektem Jolie", bo tak można opisać wpływ, jaki aktorka Angelina Jolie wywarła na kobiety poddające się teraz badaniom w kierunku raka piersi, których liczba rzekomo się podwoiła.