Może ze względu na kształt gwiazdy, szarotka - symbol siły, piękna i doskonałości - wydaje się być rośliną najbliższą słońcu. Opiera się trudnemu środowisku i warunkom klimatycznym, wygląda delikatnie, ale jest silna duchem. Nic więc dziwnego, że jest najlepszym rozwiązaniem dla problemów skórnych związanych ze szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego...
Ruszyła kampania społeczna „Badaj znamiona! Dzień Walki z Czerniakiem", której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem raka czerniaka, poszerzenie wiedzy Polaków na jego temat, a także zachęcenie do systematycznej profilaktyki. Czerniak złośliwy, będący jedną z najgroźniejszych zmian nowotworowych skóry, zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, jest wyleczalny w 90 proc.
Nowotwory skóry są problemem nowoczesnych społeczeństw, z roku na rok na np. czerniaka choruje coraz więcej osób – większość z nich można by wyleczyć, gdyby odpowiednio wcześnie trafili na badania. Specjaliści podkreślają, że badania przesiewowe są tak samo ważne jak profilaktyka. 21 września w Toruniu odbędzie się kolejna Biała Niedziela - akcję poświęcona rakowi skóry.
Raka można pokonać, ważne jest jednak wczesne wykrycie choroby. W celu podnoszenia świadomości społecznej na temat znaczenia regularnego kontrolowania stanu zdrowia obchodzone jest ,,Melanoma Day”- europejska akcja walki z czerniakiem.
Pomidory to źródło witamin i substancji odżywczych. Naukowcy odkryli, że spożywanie pasty pomidorowej chroni naszą skórę przed działaniem promieni słonecznych.
Pierwsza dama ameryki czynnie zaangażowała się w walkę z rakiem piersi. Odbywając podróż na Bliski Wschód, uświadamiała tamtejsze kobiety o zagrożeniu, jakie niesie za sobą ta straszna choroba.
Nowojorscy badacze przekonują, że picie co najmniej dwóch filiżanek herbaty dziennie może ochronić przed rozwojem raka skóry. Ten popularny napój ma właściwości zapobiegające nowotworowi podstawnokomórkowemu i kolczystokomórkowemu- najczęstszym formom raka skóry. Choroba ta spowodowana jest nadmiernym promieniowaniem nadfioletowym i ewoluuje przez okres kilku miesięcy, a nawet lat.
Jak podaje „International Journal of Cancer”, brunatnice zawierają składniki mogące być pomocnymi w zapobieganiu rakowi skóry.
Akcję poświęconą problemowi nowotworów skóry - w szczególności najbardziej niebezpiecznemu z nich, czerniakowi - już po raz jedenasty organizuje Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Biała Niedziela, masowe badania skóry, odbędzie się 24 września.
Badacze z National Cancer Insitute poinformowali ostatnio, że sukcesem zakończyła się nowatorska terapia zastosowana na dwóch pacjentach chorych na nowotwór skóry.
Do tak zadziwiającego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati. Okazuje się, że jakkolwiek występowanie raka skóry jest rzadsze u ludzi mających ciemną karnację, współczynnik śmiertelności jest o wiele wyższy u nich, niż u osób z jasną karnacją.
Każdy jest narażony na promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez Słońce. Niewielka ilość tego promieniowania jest korzystna dla zdrowia, pełni zasadniczą rolę w produkcji witaminy D. Jednakże zbyt długie przebywanie w zasięgu promieni słonecznych może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, najczęściej raka skóry i katarakty.