Z danych zgromadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Badań nad Rakiem (American Association for Cancer Research) wynika, że istnieje silny związek pomiędzy piciem kawy a obniżeniem ryzyka wystąpienia zaawansowanej postaci raka prostaty.
Ponad 61% mężczyzn odczuwających problemy ze strony układu moczowo - płciowego, np. gwałtowne parcie na mocz uważa swoją dolegliwość za krepującą. Wstyd sprawia, że wielu pacjentów zgłasza się do urologa w momencie, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium.
Jak informuje „British Journal of Cancer", u pacjentów z rakiem prostaty zastosowano eksperymentalną terapię dźwiękiem, która okazała się skuteczna i nie powodowała wielu efektów ubocznych. Terapię zastosowali medycy z University College Hospital I Princess Grace Hospital.
Naukowcy z Instytutu Badania Raka z Nowej Anglii poinformowali, że nowy sposób leczenia raka osiągnął wysokie wyniki w przeprowadzonych testach próbnych.
Jedząc tłuste ryby przynajmniej raz w tygodniu można znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, wynika z badań opublikowanych na łamach Clinical Cancer Research, piśmie American Association for Cancer Research.
W dniach od 7 do 9 maja w Ustroniu odbędzie się I Sympozjum: „Ustrońskie Spotkania Rehabilitacji Onkologicznej". Jego organizatorami są Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń" S.A. oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Oddział Śląski.
30% Polaków uważa, że nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością - wynika z badania opinii publicznej, zrealizowanego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Za najbardziej krępującą dolegliwość uważamy zaburzenia erekcji - takiego zdania jest 38 procent badanych.
Amerykańskim naukowcom udało się stworzyć środek, który hamuje rozwój odpornego na standardowe leczenie guza prostaty. W Polsce corocznie raka prostaty rozpoznaje się u ponad 7 tys. mężczyzn, a ponad 3,6 tys. z tego powodu umiera - informuje Gazeta Wyborcza.
Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Dotyczy około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70% panów, którzy ukończyli 60 lat. Choroba stanowi poważny problem społeczny ze względu na częstość występowania, a wobec starzejącej się populacji wkrótce będzie dolegliwością powszechną. Na szczęście, badania profilaktyczne i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie zwykle umożliwia szybkie i skuteczne zniwelowanie objawów choroby.
U pacjentów z rozpoznanym rakiem stercza, przed planowaną radykalną radioterapią, wskazane jest zastosowanie hormonoterapii, co powoduje zmniejszenie rozmiarów guza. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć obszar napromieniania i przez to zmniejszyć jego skutki uboczne.
Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, powodując ponad 26 proc. zgonów u mężczyzn i 23 proc. zgonów u kobiet. Na początku XXI wieku, na każde 100 tys. osób, w polskiej populacji diagnozowanych jest ponad 330 przypadków nowotworu każdego roku, 240 osób z tego powodu umiera. Głównym zabójcą jest rak płuca. Centrum Onkologii w Warszawie przygotowało raport oceniający umieralność na nowotwory złośliwe w Polsce w 2006 roku.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Michigan (University of Michigan School of Medicine) odkryli nowy rewolucyjny sposób wykrywania raka prostaty, a konkretnie jego najbardziej agresywnych form często prowadzących do śmierci.
Jak wynika z sondy przeprowadzonej na stronie www.rak-prostaty.pl większość osób odwiedzających ten program uważa, że badania profilaktyczne na obecność nowotworu prostaty mężczyźni powinni rozpoczynać od 30. i 40. roku życia - takiej odpowiedzi udzieliło 72% biorących udział w ankiecie.
14 stycznia 2009 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa pt.: „Rak jądra i prostaty - nie bójmy się o nich rozmawiać", zorganizowana przez Fundację Wygrajmy Zdrowie im. prof. Grzegorza Madeja.
21 stycznia w Rzeszowie odbyła się uroczysta inauguracja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich „Rak to nie wyrok" w województwie podkarpackim. Honorowy patronat nad akcją w regionie podkarpackim objął Zygmunt Cholewiński, Marszałek Województwa Podkarpackiego.