Sposób odżywiania się w krajach zachodnich jest uważany za jeden z istotnych czynników ryzyka raka piersi. Amerykańscy lekarze podejrzewają że jednym z czynników może być duża zawartość tłuszczu oraz niedobór błonnika w pożywieniu.
Każdego roku, w Polsce wykrywa się raka piersi u około 10 tysięcy kobiet, a 6 tysięcy spośród nich musi poddać się amputacji. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek. Niemal połowa pacjentek umiera, bo nowotwór został odkryty za późno. Z badań epidemiologicznych wiadomo, że 80 proc. wszystkich nowotworów piersi stwierdza się u pań po 50. roku życia.
Liczba kobiet chorych na raka piersi zwiększa się z każdym rokiem, a jednym z głównych czynników powodujących tak drastycznie dużą zachorowalność jest współczesny sposób na życie.
Według odkryć brytyjskich naukowców u kobiet, które nigdy nie urodziły dziecka istnieje 20 procent większe ryzyko, że mogą umrzeć młodziej. Statystyki pokazują także, że bezdzietne kobiety należą do grupy ze zwiększoną zachorowalnością na raka piersi.
Nowotwór piersi i często wiążąca się z nim amputacja nie muszą oznaczać, że kobieta zostanie jej pozbawiona na zawsze. Pierś można zrekonstruować, włącznie z brodawką jeszcze w trakcie pierwszego zabiegu.
Kobiety w wieku pomenopuzalnym nie przywiązują należytej wagi do ryzyka raka piersi, wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wśród ponad 1100 kobiet, które ukończyły 35 lat. Wyniki ankiety dziwią tym bardziej, że zaawansowany wiek wydaje się oczywistym czynnikiem wyjątkowo sprzyjającym rozwojowi choroby. Tymczasem tylko 37% badanych powyżej 55 roku życia uznało raka piersi za chorobę, której w procesie starzenia boją się najbardziej.
Rak piersi to najpowszechniejszy rodzaj nowotworu występujący u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwóry piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. Należy jednak pamiętać, iż 90 proc. wszystkich zmian w piersi to procesy nienowotworowe, co nie znaczy, że wolno je bagatelizować. Każda zmiana powinna być przebadana i skonsultowana z lekarzem.
Kilka dni temu w Journal of the American Medical Association przedstawiono badania wskazujące na zależność pomiędzy zwiększaniem się wagi ciała po okresie menopauzy a wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi. Jednocześnie wykazano, że utrata wagi zmniejsza to ryzyko.
7 kwietnia bieżącego roku Unia Europejska już po raz czwarty wydała zbiór wskazówek i zaleceń, pomocnych w walce z rakiem piersi. Nowe wytyczne mają na celu zapewnienie wyższej jakości badań i diagnozy nowotworów piersi.