Marsz Różowej Wstążki, organizowany przez Narodową Koalicję do Walki z Rakiem, jest manifestem, iż z rakiem piersi można wygrać. Przedsięwzięcie ma na celu uświadamianie kobiet, iż podejmowanie działań profilaktycznych stanowi konieczność. Wykrycie choroby w najwcześniejszych stadiach umożliwia jej całkowite wyleczenie i prowadzenie normalnego życia.
W sobotę 29 września 2007 firma kosmetyczna Avon wraz ze Stowarzyszeniem Amazonki Warszawa - Centrum i firmą Samsung zapraszają mieszkańców Warszawy (ale nie tylko) na Marsz Różowej Wstążki. Celem imprezy będzie szerzenie wiedzy na temat raka piersi oraz wyrażenie solidarności ze wszystkimi chorymi na nowotwór, który rocznie dotyka ponad 13 000 Polek.
W ramach Wielkiej Kampanii Życia firma Avon we współpracy ze Stowarzyszeniem Amazonki rozpoczyna realizację nowego programu profilaktycznego – „Gabinety z Różową Wstążką”.
Bez wątpienia kobiety, u których wykrywa się raka piersi we wczesnej fazie, mają większe szanse na wyzdrowienie w porównaniu do pacjentek, które późno zgłaszają się do lekarza. Rozwój medycyny jednakże zaowocował znacznym postępem w leczeniu drugiej z wymienionych grup. Dzięki nowej chemioterapii osiągnięto dłuższy czas przeżycia dla chorych.
Pięćdziesięcioletnia kobieta oświadczyła, że gry wideo pomogły jej szybko powrócić do zdrowia po chorobie nowotworowej.
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki wskazują na istnienie zależności między dietą, a ryzykiem zachorowania na raka piersi. Grupą poddaną obserwacji były kobiety pomiędzy 50- tym, a 70- tym rokiem życia, a więc będące w trackie menopauzy, lub mające ją za sobą.
W Polsce co roku ponad 10 tysięcy kobiet zapada na raka piersi. Ten najczęściej występujący u nich nowotwór złośliwy może być wyleczalny dzięki wczesnemu wykryciu i prawidłowej profilaktyce. Centrum Medyczne LIM po raz piąty organizuje bezpłatne badania mammograficzne.
Diagnoza raka piersi to dla wielu kobiet początek długiej i trudnej drogi. Oznacza wyczerpujące leczenie, często także konieczność oddania się w ręce chirurga. Amputacja piersi obok kalectwa fizycznego wywołuje również głęboki uraz psychiczny. Rekonstrukcja piersi pozwala uniknąć pacjentce cierpienia, jakie oznacza życie bez niej.
To, że należy jeść warzywa, słyszał od rodziców chyba każdy z nas. Rzadko jednak zadajemy sobie tyle trudu, by dowiedzieć się jakie w istocie spełniają funkcje i czego są źródłem. Większość warzyw zawiera dużą ilość wody i włóknika, jednocześnie odznaczając się niską kalorycznością. Wykryto w nich również substancje nazwane phytochemicals, które mają wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworu.
Brytyjscy naukowcy odkryli gen, który podwaja prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi u niektórych kobiet.
Sposób odżywiania się w krajach zachodnich jest uważany za jeden z istotnych czynników ryzyka raka piersi. Amerykańscy lekarze podejrzewają że jednym z czynników może być duża zawartość tłuszczu oraz niedobór błonnika w pożywieniu.
Każdego roku, w Polsce wykrywa się raka piersi u około 10 tysięcy kobiet, a 6 tysięcy spośród nich musi poddać się amputacji. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek. Niemal połowa pacjentek umiera, bo nowotwór został odkryty za późno. Z badań epidemiologicznych wiadomo, że 80 proc. wszystkich nowotworów piersi stwierdza się u pań po 50. roku życia.
Liczba kobiet chorych na raka piersi zwiększa się z każdym rokiem, a jednym z głównych czynników powodujących tak drastycznie dużą zachorowalność jest współczesny sposób na życie.
Według odkryć brytyjskich naukowców u kobiet, które nigdy nie urodziły dziecka istnieje 20 procent większe ryzyko, że mogą umrzeć młodziej. Statystyki pokazują także, że bezdzietne kobiety należą do grupy ze zwiększoną zachorowalnością na raka piersi.
Nowotwór piersi i często wiążąca się z nim amputacja nie muszą oznaczać, że kobieta zostanie jej pozbawiona na zawsze. Pierś można zrekonstruować, włącznie z brodawką jeszcze w trakcie pierwszego zabiegu.