Maggie Smith, aktorka znana m. in. z ról w „Zakonnicy w przebraniu” i filmach o Harrym Potterze, walczy z rakiem, czytamy na łamach „Daily Telegraph”.
O tym, że otyłość nie sprzyja zdrowiu wiadomo od dawna, najnowsze badania potwierdziły, iż kobiety, których waga znacząco przekracza normę są bardziej narażone na rozwój raka piersi. Co więcej, choroba przebiega u tych pań bardziej agresywnie.
Polki nie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. To bardzo niepokojące zjawisko zwłaszcza, że w przypadku chorób nowotworowych wcześnie postawiona diagnoza znacznie zwiększa szanse na udane leczenie.
Mimo postępu medycyny liczba pacjentów cierpiących z powodu chorób nowotworowych nie maleje. Taka sytuacja jest następstwem starzenia się społeczeństwa oraz zbyt późnego zgłaszania się do lekarza.
Nie od dziś wiadomo, iż wczesna diagnoza zwiększa szansę walki z chorobą. Być może dzięki pracy naukowców możliwe stanie wykrycie raka piersi na podstawie analizy włosa.
Jak pisze "Życie Warszawy", kampanie mające na celu popularyzowanie badań przynoszą czasem wręcz odwrotne skutki, ludzie nie chcą poddawać się badaniom kontrolnym, ponieważ boją się dowiedzieć, że coś im dolega.
Jak informuje raport opracowany przez American Cancer Society, w 2007 roku zdiagnozowano ponad 12 milionów nowych przypadków nowotworu. W bieżącym roku umarło na tę chorobę 7,6 milionów ludzi, czyli 20 tysięcy osób dziennie.
Naukowcy od lat szukają odpowiedzi na pytanie o przyczyny chorób nowotworowych. Najnowsze badania dotyczą zachorowalności na raka piersi.
Około połowa Polek i Polaków nie poddaje się regularnie badaniom profilaktycznym, wynika z badania opinii przeprowadzonego w ramach programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia”. Głównym powodem jest przekonanie respondentów o swojej dobrej kondycji zdrowotnej.
Polska niechlubnie przoduje w statystykach śmiertelności w Europie. Coraz większa liczba osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia, nowotwory, cukrzycę czy osteoporozę, należące do grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Choroby cywilizacyjne to schorzenia związane z negatywnymi skutkami życia w warunkach wysoko rozwiniętej cywilizacji. Zaliczamy do nich: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, nowotwory, cukrzycę, osteoporozę, POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) oraz choroby alergiczne.
Od 15 listopada br. ruszyła kampania reklamowa na rzecz popularyzacji zapisów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, realizowana dla Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Pierwsza dama ameryki czynnie zaangażowała się w walkę z rakiem piersi. Odbywając podróż na Bliski Wschód, uświadamiała tamtejsze kobiety o zagrożeniu, jakie niesie za sobą ta straszna choroba.
Dotychczas wiadomo było, iż zbyt długie eksponowanie skóry na działanie promieni słonecznych sprzyja rozwojowi raka skóry, najnowsze badania dowiodły, że promienie słoneczne mogą też zapobiegać chorobom nowotworowym.
Od dawien dawna ludzie zastanawiali się, jak i czy można przedłużyć młodość. Powstawały kolejne „cudowne” środki – nieskuteczne, ale za to pozwalające wzbogacić się ich wynalazcy. Dziś wiadomo, że długość życia uwarunkowana jest genetycznie, ale bardzo duży wpływ ma także zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Można też sięgnąć po środki, które według gerontologów także mają wpływ na procesy starzenia.
Wyjątkowa wystawa zdjęć prezentująca historie kobiet po mastektomii i rekonstrukcji piersi „Odzyskana kobiecość” w październiku i listopadzie zaprezentowana zostanie we Wrocławiu. Towarzyszyć jej będzie akcja informacyjna pod hasłem „Wrocławskie Dni Profilaktyki Onkologicznej”. W jej ramach wygłoszony zostanie cykl bezpłatnych wykładów dla pacjentów, a osoby obciążone rodzinnym występowaniem chorób nowotworowych oraz kobiety po mastektomii rozważające zabieg rekonstrukcji piersi będą mogły skorzystać z konsultacji lekarskich w Poradni Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.