Ruszyła nowa kampania promująca badania profilaktyczne, dzięki którym dostatecznie wcześnie można wykryć raka piersi i podjąć skuteczne leczenie. Akcja pod hasłem „Uratuj kobietę” ma zachęcić do przekonywania swoich sióstr, mam, babć, aby pokonały lęk i poddały się badaniom.
Naukowcy z Bristol University zakończyli pierwsze testy nad nowym urządzeniem wykrywającym raka piersi. Jest to radar, który początkowo zaprojektowany był do wykrywania min przeciwpiechotnych.
Migrenowe bóle głowy – choć bardzo uciążliwe – mogą jednak przynosić korzyści. Jak wynika z badań amarykańskich naukowców kobiety, które regularnie cierpią na migreny, są mniej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi - pisze „Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention”.
Po prawie sześciu latach Sąd Okręgowy wydał wyrok w sprawie kobiety, której w 2002 roku amputowano pierś w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Po operacji okazało się, że pacjentka nie miała nowotworu. Sąd przyznał jej 150 tys. zł zadośćuczynienia i dożywotnią rentę w kwocie 200 zł miesięcznie – piszą Echa Dnia.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce wykrywa się ponad 12 000 nowych przypadków rocznie, z czego 5 000 to przypadki śmiertelne. Tylko zwiększenie dostępu do diagnostyki opartej na nowoczesnych technologiach może wpłynąć na poprawę sytuacji kobiet, u których wykryto raka piersi.
Tegoroczny Marsz Różowej Wstążki odbędzie się w Warszawie, 11 października. Marsze Różowej Wstążki odbywają się również w 14 innych miastach Polski.
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Kampanię na rzecz odpowiedniej profilaktyki zainauguruje charytatywny koncert "Różowej Wstążki", 4 października przy stacji Dworca Warszawa Śródmieście wystąpią gwiazdy polskiej estrady. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie kobietom konieczności poddawania się regularnym badaniom kontrolnym, które mogą uratować życie.
Co roku u 12 tysięcy Polek diagnozuje się raka piersi, połowa z nich umiera. Powód tak zastraszających danych jest prozaiczny – zbyt późne wykrycie choroby najczęściej uniemożliwia skuteczne leczenie. Nowotwór w początkowej fazie rozwija się dość wolno, a to umożliwia nawet 100% wyzdrowienie. Koniecznym elementem profilaktycznym jest mammografia, regularne badania umożliwią wczesne wykrycie choroby.
Regularne kontrolowanie stanu zdrowia to pierwszy krok do szybkiego zdiagnozowania wielu chorób. Niestety Polacy niechętnie korzystają z badań profilaktycznych.
Zgodnie z twierdzeniem głoszącym, że lepiej zapobiegać niż leczyć NFZ planuje zwiększyć środki przeznaczone na profilaktykę nowotworów.
Wczesne zdiagnozowanie choroby znacznie zwiększa szansę na pokonanie jej, czas ma szczególnie duże znaczenie w przypadku chorób nowotworowych.
Leczenie raka piersi może być tańsze- informują naukowcy.
Zespół polskich naukowców pod przewodnictwem prof. Jana Lubińskiego dowiódł, że terapia cis-platyną jest dla pewnej grupy chorych efektywnym sposobem na pokonanie raka piersi.
21 czerwca ruszyła kampania „Muszkieterowie dla Polek” zorganizowana przez Grupę Muszkieterów i Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów OPEN. W zaparkowanych przed sklepami Intermarché i Bricomarché mammobusach kobiety w wieku 50 – 69 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badania piersi.
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii są kolejnym dowodem na to, że badania profilaktyczne mogą ocalić zdrowie a nawet uratować życie.