Zmiany w diecie, podjęcie aktywności fizycznej i utrzymywanie odpowiedniej wagi zasadniczo zmniejsza ryzyko rozwoju większości typów raka, wynika z najnowszych danych World Cancer Research Fund (Światowej Fundacji Badań nad Rakiem).
Wszystkie panie, które w weekend 7-8 marca odwiedzą kina Cinema City będą mogły wziąć udział w wielkiej ogólnopolskiej akcji profilaktycznej. Panie będą mogły wykonać badanie mammograficzne, zasięgnąć porad Amazonek, ale również skorzystać z porad kosmetologa lub obejrzeć np. pokazy sztuki wizażu.
Naukowcy odkryli, że kobiety, które piją alkohol, częściej zapadają na raka. Zależność taka występuje nawet wówczas, gdy ilość napojów wyskokowych jest niewielka.
Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, powodując ponad 26 proc. zgonów u mężczyzn i 23 proc. zgonów u kobiet. Na początku XXI wieku, na każde 100 tys. osób, w polskiej populacji diagnozowanych jest ponad 330 przypadków nowotworu każdego roku, 240 osób z tego powodu umiera. Głównym zabójcą jest rak płuca. Centrum Onkologii w Warszawie przygotowało raport oceniający umieralność na nowotwory złośliwe w Polsce w 2006 roku.
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poinformował, że lek Avastin stosowany - niezgodnie z zatwierdzonymi wskazaniami - w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej, może powodować ciężkie zapalenia gałki ocznej.
4-go lutego obchodzono Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Wspomniany dzień ustanowiony został na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu.
W liście otwartym do Minister Zdrowia Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny apeluje o jak najszybsze skontrolowanie tych ośrodków diagnostyki mammograficznej, w których przeprowadzony niedawno audyt kliniczny wskazał na niski stopień wiarygodności badań.
Do 14 lutego na Plantach można oglądać plenerową wystawę fotografii wielkoformatowych „Masz wiele powodów żeby żyć”, która jest częścią kampanii społecznej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia „4 Pory Roku dla Zdrowia” na rzecz aktywnej profilaktyki w walce z nowotworami u kobiet.
Modna kolekcja „Cała Ja!” - YES Charms Collection wzbogaciła się o nową srebrną zawieszkę w formie „Różowej wstążeczki”, która jest międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi.
Tylko nietypowy czas przypomina nam o ryzyku chorób i skłania do poddania się badaniom profilaktycznym, informują norwescy naukowcy.
Ruszyła nowa kampania promująca badania profilaktyczne, dzięki którym dostatecznie wcześnie można wykryć raka piersi i podjąć skuteczne leczenie. Akcja pod hasłem „Uratuj kobietę” ma zachęcić do przekonywania swoich sióstr, mam, babć, aby pokonały lęk i poddały się badaniom.
Naukowcy z Bristol University zakończyli pierwsze testy nad nowym urządzeniem wykrywającym raka piersi. Jest to radar, który początkowo zaprojektowany był do wykrywania min przeciwpiechotnych.
Migrenowe bóle głowy – choć bardzo uciążliwe – mogą jednak przynosić korzyści. Jak wynika z badań amarykańskich naukowców kobiety, które regularnie cierpią na migreny, są mniej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi - pisze „Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention”.
Po prawie sześciu latach Sąd Okręgowy wydał wyrok w sprawie kobiety, której w 2002 roku amputowano pierś w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Po operacji okazało się, że pacjentka nie miała nowotworu. Sąd przyznał jej 150 tys. zł zadośćuczynienia i dożywotnią rentę w kwocie 200 zł miesięcznie – piszą Echa Dnia.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce wykrywa się ponad 12 000 nowych przypadków rocznie, z czego 5 000 to przypadki śmiertelne. Tylko zwiększenie dostępu do diagnostyki opartej na nowoczesnych technologiach może wpłynąć na poprawę sytuacji kobiet, u których wykryto raka piersi.