Amerykańscy naukowcy, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie, czy DNA uwalniające się z martwych lub obumierających komórek można wykorzystać do opracowania rutynowego testu krwi w kierunku raka piersi, przedstawili pierwsze rezultaty swoich badań. Wynika z nich, że badanie krwi potwierdza 70% przypadków raka piersi oraz wyklucza 100% przypadków nowotworów. Idea, która jeszcze niedawno wydawała się zupełną fikcją, zaczęła przybierać realne kształty i powoli wkracza do współczesnej medycyny.
Naukowcy opracowali test genetyczny, który pozwala określić, w jakim stopniu chemioterapia będzie skuteczna u pacjenta chorego na raka. Badania rozpoczęto od przetestowania 829 genów komórek raka piersi. Ostatecznie, obszar poszukiwań zawężono do 6 genów, które wytypowano jako te wykazujące wpływ na działanie leków w terapii nowotworowej, a ich brak lub wadliwe działanie uniemożliwiały skuteczną terapię.
Rak piersi oraz rak szyjki macicy są, po chorobach układu krążenia, częstą przyczyną zgonu wśród kobiet w Polsce. Jednak Polki wciąż boją się badać i często decydują się na wizytę u lekarza, gdy objawów choroby po prostu nie da się już dłużej ignorować. W ten sposób pozbawiają się szansy na to, by pokonać raka - alarmują specjaliści.
Ruszyła III edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka". Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju po raz kolejny rozpoczynają walkę z nowotworami.
Najnowsze wytyczne do badań mammograficznych, zaprezentowane ostatnio przez dwie grupy badawcze specjalizujące się w obrazowaniu piersi, zakładają, że testy przesiewowe powinny być wykonywane nie tylko u kobiet po 40 roku życia.
Spożywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, może podnieść ryzyko nawrotu nowotworu piersi nawet o 30%.
Jakkolwiek nie poleca się produktów sojowych kobietom, które pokonały raka piersi, panie chorujące na ten rodzaj nowotworu powinny sięgnąć po wspomniane artykuły. Naukowcy informują, że u pacjentek w Chinach, które spożywały większe ilości jedzenia z zawartością soi, ryzyko śmierci i nawrotu choroby było znacznie niższe.
By zmienić niepokojące statystyki umieralności z powodu nowotworów Polska Unia Onkologii organizuje konkurs Zdrowa Gmina. jego celem jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Ministerstwo Zdrowia musi poprawić wdrażanie „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych". Kontrolerzy podkreślają, że część dotychczasowych przedsięwzięć jest zbyt kosztowna, źle zaplanowana, źle nadzorowana i mało efektywna.
Słynna tenisistka Arantxa Sánchez-Vicario i Europa Donna wzywają europejskie kobiety do wzięcia udziału w Breast Health Day, który przypada 15 października.
Badanie DNA umożliwia określenie predyspozycji do zachorowania na raka piersi.
Fundacja Urszuli Smok Podaruj Życie już po raz drugi zainauguruje Ogólnopolski Miesiąc Walki z Rakiem organizując prozdrowotną akcję pod tytułem Marsz Nadziei i Życia. Jego celem jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie społeczeństwu sytuacji osób chorujących onkologicznie.
2 października ruszyła trzecia edycja kampanii edukacyjnej "Breast Friends - Przyjaciele od Piersi". Jej organizatorami są: Stowarzyszenie „Amazonki" Warszawa - Centrum i firma Roche.
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D może znacznie zmniejszyć ryzyko upadków u osób dojrzałych.
Co roku w Europie wykrywanych jest ponad 3 miliony przypadków nowotworów. Powołane niedawno „Europejskie partnerstwo na rzecz zwalczania chorób nowotworowych" ma na celu ułatwianie współpracy oraz wymianę informacji w zakresie zapobiegania, leczenia i prowadzenia badań nad rakiem.