Dzięki przełomowemu wynalazkowi pewnego profesora z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Elektroniki Uniwersytetu w Manchesterze w Wlk. Brytanii kobiety będą w stanie w przyszłości szybko i sprawnie badać swoje piersi pod kątem raka w domowym zaciszu. Profesor Zhipeng Wu zbudował przenośny skaner wykorzystujący technologię fal radiowych, który jest w stanie pokazać w ciągu sekundy obecność nowotworu piersi - złośliwego lub łagodnego - na monitorze komputera.
Regularne spacery mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, także u pacjentek, które doświadczają właśnie menopauzy, bądź też mają ten czas za sobą.
U Kim Novak zdiagnozowano raka piersi. Gwiazda jest obecnie w trakcie leczenia.
W ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego ze środków finansowych Ministra Zdrowia - jednego z zadań Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, 1 października br. ruszyła pilotażowa kampania pn. „Polecam Mammografię!".
W sobotę 16 października 2010 r. ulicami Warszawy przejdą tysiące osób, które popierają działania profilaktyczno-edukacyjne prowadzone w ramach Wielkiej Kampanii Życia - Avon Kontra Rak Piersi.
Około 10% kobiet na świecie zachoruje na raka piersi w którymś momencie swojego życia. Powołując się na wyniki zakrojonych na szeroką skalę badań populacyjnych, eksperci są obecnie przekonani, że progestyn (tj. syntetyczny hormon płciowy) wykorzystywany w hormonalnej terapii zastępczej (HRT) i środkach antykoncepcyjnych może podwyższać ryzyko zachorowania na raka piersi.
Nowe badania dotyczące aktywności fizycznej i raka trzonu macicy wykazały, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko wspomnianej choroby.
Kobiety w Europie Zachodniej chętnie korzystają z przesiewowych badań mammograficznych. Tymczasem w Polsce takie badania nie cieszą się popularnością. Mimo że od 5 lat mammografia w grupie wiekowej 50-69 lat jest bezpłatna, wiele kobiet nie zgłasza się na badania. Frekwencja podczas skriningu jest niska - w skali Polski wynosi tylko ok. 40%. To sprawia, że rak piersi w naszym kraju nadal wykrywany jest zbyt późno, a jego leczenie jest trudniejsze i bardziej kosztowne.
U mężczyzn, których partnerki mają raka piersi, występuje zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju i to tak poważnych, że mogą wymagać hospitalizacji, wynika z nowych badań.
Kobiet z rakiem piersi będą mogły w końcu uniknąć poddawania się toksycznym terapiom dzięki nowym badaniom, które wskazują poziom ferroportyny - białka regulującego poziom żelaza w komórkach, które pozwala przewidzieć, czy rak jest agresywny i grozi nawrotem.
Witaminę D trzeba wreszcie „zadenuncjować", bo choć każdy wie, że jej potrzebuje, to rzadko zdaje sobie w jakich dawkach i dlaczego.
Różowe wstążki są międzynarodowym symbolem świadomości raka piersi. Żółta tasiemka jest używana jako znak poparcia dla jednostek wojskowych i symbol osób zaginionych. Być może warto pomyśleć o jakimś znaku walki z rakiem jajnika, zastanawia się współpracująca z amerykańskim Ovarian Cancer National Alliance Lynda Benning.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku na świecie rozpoznaje się ponad 1 milion nowych przypadków raka piersi, a około 400.000 chorych na ten nowotwór umiera.
Od września rusza czwarta edycja kampanii „Breast Friends - Przyjaciele od Piersi". Tym razem w formie konkursu, którego ideę przewodnią przedstawia hasło: wyraź siebie - wesprzyj mnie. Wszystkie prace konkursowe zostaną wystawione na specjalnej aukcji charytatywnej z udziałem gwiazd polskiej sceny rozrywki, filmu, muzyki i teatru.
Meczy cię kaszel z odksztuszaniem krwi, bądź odczuwasz trudności w przełykaniu? Uważaj, to mogą być objawy nowotworu. Uczeni zidentyfikowali osiem najczęściej doświadczanych symptomów raka.